Ruský prezidentský kandidát Navalnyj neuspěl, ústavní soud jeho stížnost řešit nebude | e15.cz

Ruský prezidentský kandidát Navalnyj neuspěl, ústavní soud jeho stížnost řešit nebude

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ruský ústavní soud se odmítl zabývat stížností vůdce ruské opozice Alexeje Navalného na odmítnutí jeho kandidatury v březnových prezidentských volbách. Soud své rozhodnutí podle agentury RIA Novosti zdůvodnil právními nedostatky.

Ruská ústřední volební komise loni Navalného odmítla zaregistrovat jako kandidáta ve volbách kvůli jeho pravomocnému odsouzení. Navalnyj byl loni na jaře odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu za údajnou krádež dřeva v podniku Kirovles. Oponent Kremlu to ale označuje za rozhodnutí, které souvisí s jeho politickou činností.

Navalnyj vznesl stížnost na odmítnutí kandidatury i k nevyššímu soudu, který ji rovněž odmítl a stejně tak zamítl i Navalného odvolání. Navalného obhájce tehdy řekl, že rozhodnutí volební komise o zákazu kandidovat sice vstupuje v platnost, ale že Navalnyj je napadne u Evropského soudu pro lidská práva.

Navalnyj po rozhodnutí komise vyzval k bojkotu prezidentských voleb. Označil je za frašku, neboť se jich podle něj smějí zúčastnit jen dosavadní prezident Vladimir Putin a kandidáti, které si sám vybral. K podpoře bojkotu svolal na 28. ledna celostátní protestní akci. Ve čtvrtek policie podnikla razii v jeho petrohradské kanceláři.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video