Krymský aktivista dostal dva roky. Nabádal prý k separatismu | E15.cz

Krymský aktivista dostal dva roky. Nabádal prý k separatismu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ruský soud v anektovaném Krymu ve středu odsoudil ke dvěma letům odnětí svobody významného krymskotatarského politika Ilmiho Umerova za údajné nabádaní k separatismu.

Trestní stíhání místopředsedy krymskotatarského Medžlisu, neoficiálního národního parlamentu, začalo, když loni ve vysílání ukrajinského televizního programu nazval Krym okupovaným územím. Obhájce odsouzeného se chce proti rozsudku odvolat, informovala agentura Interfax.

Rusko anektovalo poloostrov Krym po spěšně zorganizovaném referendu v březnu 2014.

Přední krymskotatarský představitel ve středu dostal přísnější trest, než žádal prokurátor. Ten před týdnem navrhl odsoudit Umerova ke třem a půl letům za mřížemi, ale podmíněně. Podle obhájce odsouzeného je příčinou nepřiměřeně přísného trestu národnostní příslušnost politika.

Krymští Tataři chovají hluboce zakořeněný odmítavý postoj vůči Kremlu, který je za druhé světové války nechal z poloostrova masově deportovat. Příslušníci tatarské menšiny i po anexi proti ruské okupaci protestovali, několik demonstrací potlačila ruská policie. Moskva Medžlis označila za extremistickou organizaci a v září 2016 ho postavila mimo zákon.

Šedesátiletý Umerov trpí Parkinsonovou nemocí a cukrovkou. V minulosti také prodělal operaci srdce. Podle jeho advokáta je tak trest zároveň rozsudkem smrti.

Pondělní zpráva Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva uvádí, že Kreml umlčuje na Krymu veškerou protivládní kritiku. Ruské soudy na poloostrově závažně překračují práva na život, svobodu a bezpečnost a zároveň často nedodržují presumpci neviny nebo právo na obhajobu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video