Rusové zaútočí na Pobaltí do dvou let, tvrdí expert, jenž předpověděl Ukrajinu | E15.cz

Rusové zaútočí na Pobaltí do dvou let, tvrdí expert, jenž předpověděl Ukrajinu

Jan Pavec

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Moskva pravěpodobně během dvou let podnikne expanzi do Pobaltí, nebude to ale otevřená invaze, předpovídá v časopise Foreign Policy bývalý zahraničně-poltický poradce posledních dvou amerických prezidentů Paul D. Miller. Ten už před čtyřmi roky úspěšně odhadnul budoucí vývoj na Ukrajině.

Vládce Kremlu Vladimír Putin má podle něj jasný cíl a dlouhodobou strategii. „Věří nezbytnosti ruské hegemonie v blízkém sousedství kvůli vlastním představám o národě a historické nevyhnutelnosti,“ píše Miller.

Pro ruského prezidenta je podle analytika Západ hrozbou kvůli své degenerovanosti a globalismu. Nepřátelské je proto v jeho očích i NATO, které je hlavní překážkou k návratu ruské velikosti. Putin se proto bude snažit rozložit důvěru v klíčový článek 5 o vzájemné pomoci zemí Severoatlantické aliance.

Miller popisuje současnou mezinárodně-politickou situaci jako ideální pro další expanzi ruského vlivu. Evropská jednota je narušená a členové Severoatlantické aliance zpochybňují pevnost ochranného paktu. Zvolený americký prezident Donald Trump navíc neskrývá vůči Rusku svoji vstřícnost.

K dalšímu kroku využije Putin ruské menšiny v Pobaltí, předpovídá analytik. Ty začnou protestovat za svá práva a žádat o „mezinárodní ochranu“. Pak se objeví dobře ozbrojené polovojenské formace, několik vražd vysokých činitelů a výbuchy nástražných systémů přivedou země na pokraj občanské války, předpovídá analytik.

Rusko pak nabídne Spojeným národům svoji pomoc pro vyřešení situace. Polsko bude chtít v NATO aktivovat článek 5, proti čemuž se postaví Německo a Francie. Rozhodující slovo pak budou mít Spojené státy.

Pokud se aliance za Pobaltí společně nepostaví, víra v tuto organizaci se zhroutí. Geopolitické prostředí se vrátí zpátky do roku 1939, píše Miller. Některé východoevropské státy se přikloní k Rusku, zatímco Polsko začne ještě úporněji zbrojit. Putinův sen o rozpadu Západu se naplní.

Vše o Rusku si přečtěte zde

Když se NATO za Pobaltí postaví, fakticky vyhlásí Rusku válku. A Donald Trump se tak bude muset rozhodnout, jestli mu ty maličké státy stojí za rozpoutání třetí světové války.

Novým estonským premiérem je Ratas z proruské strany
Estonská prezidentka Kersti Kaljulaidová dnes jmenovala novým premiérem šéfa druhé nejsilnější parlamentní formace, Estonské strany středu, 38letého Juriho Ratase. Vůdce strany, která je velmi oblíbená u ruské menšiny, slíbil, že nic nezmění na dosavadní zahraničněpolitické orientaci země, která se obává možné ruské agrese, uvedla agentura Reuters.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video