Saakašvili přišel o ukrajinské občanství a utekl do USA. Budu bojovat, tvrdí | E15.cz

Saakašvili přišel o ukrajinské občanství a utekl do USA. Budu bojovat, tvrdí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bývalý gruzínský prezident žijící na Ukrajině Michail Saakašvili, který byl zbaven ukrajinského občanství, je v současné době ve Spojených státech. Uvedli to členové jeho politické strany Hnutí nových sil, podle nichž není jasné, kdy se politik na Ukrajinu vrátí. Saakašvili sám prohlásil, že bude za své ukrajinské občanství bojovat.

Ukrajinská státní migrační služba ve středu oznámila, že prezident Petro Porošenko zbavil gruzínského exprezidenta z let 2003 až 2013 Saakašviliho ukrajinského občanství. O občanství rodné Gruzie Saakašvili přišel v prosinci 2015 a v nepřítomnosti zde byl obviněn ze zneužití úřadu.

Na Ukrajině Saakašvili působil jako gubernátor Oděské oblasti, po složení gubernátorské funkce založil vlastní politickou stranu nazvanou Hnutí nových sil. S Porošenkem, svým známým ze studií, se Saakašvili rozešel loni, kdy prezidenta tvrdě kritizoval za neplnění volebních slibů a za údajné protežování korupčníků.

Podle agentury AP je rozhodnutí ukrajinského prezidenta Porošenka vnímáno jako politická odplata vůči Saakašvilimu, který na Ukrajině získával stále větší popularitu. Saakašvili dnes slíbil, že bude proti Porošenkovu rozhodnutí bojovat. Prezidenta Ukrajiny zároveň obvinil, že se spolčil s gruzínskými úřady, které žádají jeho vydání.

"Jakmile si ti, kdo jsou u moci, uvědomili, že se opozice sjednocuje, aby na podzim vyšla do ulic a ukončila jejich oligarchický pakt, převážil u nich strach nad rozumem," prohlásil Saakašvili. "Teď se mě snaží přinutit, abych se stal uprchlíkem. To se ale nestane... Budu za své právo vrátit se na Ukrajinu bojovat," dodal.

Formálním důvodem pro odebrání ukrajinského občanství byla podle agentury TSN skutečnost, že exprezident Saakašvili prý svou žádost o ukrajinské občanství podložil nepravdivými informacemi.

"Saakašvili je již několik dní v USA," řekl ruské tiskové agentuře TASS nejmenovaný představitel strany Hnutí nových sil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video