Severní Kypr nemá ani na platy státních zaměstnanců, vláda podala demisi | E15.cz

Severní Kypr nemá ani na platy státních zaměstnanců, vláda podala demisi

Kasina, jedna z hlavních součástí ekonomiky severního Kypru
Kasina, jedna z hlavních součástí ekonomiky severního Kypru
• 
ZDROJ: Manfred&Barbara Aulbach, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda severního Kypru po rozkolu ve vládní koalici podala demisi. Důvodem rozkolu je odlišný postoj stran k řešení vážné ekonomické situace země. Prezident Mustafa Akinci oznámil, že co nejdříve kontaktuje šéfy politických stran, aby mohla být vytvořena nová vláda. Severní Kypr uznává jako stát pouze Turecko.

Severokyperský premiér Ömer Kalyoncu podal demisi své vlády poté, co Strana národní jednoty (UBP) vystoupila z vládní koalice. Důvodem je její nesouhlas s ekonomickou politikou Republikánské turecké strany (CTP), s níž byla v koalici od července. CTB je nejsilnější stranou v parlamentu, ale nemá dostatek hlasů, aby mohla sama rozhodovat.

Severokyperská turecká republika se v současné době potýká s hlubokými ekonomickými problémy. V březnu vláda poprvé nevyplatila v plné výši platy ve státní správě.

Kypr tlačí na Ankaru

Kypr je rozdělen od turecké invaze v roce 1974, kdy Ankara vyslala do severní třetiny ostrova vojska v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků. Severní tureckou část mezinárodní společenství neuznává. Je členem EU, avšak de facto jen jeho řecká část. Rozdělení ostrova je také důvodem, proč vláda řecké části blokuje rozhovory o vstupu Turecka do EU.

Přímá jednání o znovusjednocení Kypru obnovili jeho nejvyšší představitelé loni v květnu poté, co se prezidentem severního Kypru stal umírněný levicově orientovaný Mustafa Akinci, který usiluje o překonání rozdělení ostrova.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video