Slováci plánují zvláštní zdanění pojišťoven | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Slováci plánují zvláštní zdanění pojišťoven

ČTK

Slovenské ministerstvo financí připravuje zavedení zvláštního zdanění příjmů pojišťoven z vybraného pojistného. Od nové daně si stát slibuje vybrat ročně v přepočtu přes miliardu korun. Zvláštní daně a odvody zavedla již předchozí jednobarevná vláda premiéra Roberta Fica, jeho nynější koaliční kabinet jejich platnost prodloužil.

Podle předlohy bude příjem pojišťoven z pojistného z vybraných typů pojistných smluv od října zdaněn sazbou od dvou do osmi procent. Nejvyšší daň se má vztahovat například na pojištění vozidel, hypotečních úvěrů, asistenčních služeb a pojištění různých finančních ztrát.

Očekává se, že novou daň pojišťovny promítnou do ceny pojistného. Nová daň má nahradit dosavadní osmiprocentní odvod z pojistného, který byl zaveden na začátku minulého roku a který podle ministerstva financí nenaplnil původní předpoklady. Zmiňovaný odvod se vztahoval pouze na příjem pojistného ze smluv, které byly uzavřeny do roku 2017.

Slovensko zřejmě zdaní příjmy ze všech kryptoměn

Slovenské ministerstvo financí odhadlo, že z nové daně stát získá ročně zhruba 57 milionů eur (1,45 miliardy korun).

Pojišťovny na Slovensku již léta musejí platit osmiprocentní odvod z vybraného povinného ručení. Na pojišťovny s vyšším ziskem se také vztahuje povinnost odvádět státu zvláštní odvod, který na firmy z regulovaných sektorů ekonomiky uvalila předchozí Ficova vláda.

Ekonomové dříve opakovaně upozorňovali, že stát v posledních letech nedokázal využít růstu svých příjmů k rychlejšímu ozdravovaní veřejných financí a že vlády opakovaně odkládaly plán dosažení vyrovnaného rozpočtu.

Češi svou převahu nad Slováky promrhali

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!