Spojené státy pozastavily vojenskou pomoc Pákistánu. Nedali nám nic jiného než lži, řekl Trump | e15.cz

Spojené státy pozastavily vojenskou pomoc Pákistánu. Nedali nám nic jiného než lži, řekl Trump

Prezident Donald Trump
Prezident Donald Trump
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americká vláda znovu pozastavila vojenskou pomoc Pákistánu v hodnotě víc než čtvrt miliardy dolarů (5,4 miliardy korun), kterou měl Islámábád dostat už loni. Poskytnutí pomoci vláda prezidenta Donalda Trumpa pozastavila poprvé loni v srpnu.

Trump na Nový rok ve svém prvním letošním tweetu Pákistán obvinil, že poskytuje útočiště teroristům. "Spojené státy během posledních patnácti let bláhově pomohly Pákistánu částkou přes 33 miliard dolarů a oni nám nedali nic jiného než lži a klam," uvedl prezident, podle něhož si Pákistán o amerických politicích myslí, že jsou blázni.

Podle činitele americké Národní bezpečnostní rady dal prezident kritikou Islámábádu jasně najevo, že "USA očekávají od Pákistánu rozhodné akce v boji s terorismem na svém území". Washington prý doufá, že "podpora jihoasijské strategie (USA) nakonec určí směr vzájemných vztahů včetně budoucí spolupráce v bezpečnostní oblasti".

Vztah Washingtonu a Islámábádu je už řadu let značně napjatý. Znepokojení USA vyvolávají zejména aktivisty pákistánské rozvědky ISI, kterou velení americké armády nepokrytě označuje za spojence teroristů. USA vyčítají Pákistánu neochotu aktivně postupovat proti militantním islamistickým skupinám působícím v Afghánistánu, jako je hnutí Taliban nebo síť Hakkání.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video