Spojené státy uvalily na íránské firmy nové sankce. Vadí jim testy nosných raket | E15.cz

Spojené státy uvalily na íránské firmy nové sankce. Vadí jim testy nosných raket

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Spojené státy v reakci na čtvrteční test íránské nosné rakety dnes přijaly nové sankce vůči íránským společnostem. Zatímco podle Teheránu šlo o zkoušku rakety s cílem vynést na oběžnou dráhu satelit, Washington test označil za provokaci a porušení ducha dohody o omezení íránského jaderného programu.

Americké ministerstvo financí potrestalo šest firem dodávajících techniku společnosti SHIG, která podle úřadu stojí za vývojem a výrobou íránských balistických raket. Podle ministra Stevena Mnuchina vyjadřují sankce vážnost obav, které mají Spojené státy z íránských raketových zkoušek.

Bývalý americký prezident Barack Obama inicioval předloni uzavření dohody mezi šesti světovými velmocemi a Íránem, která uvolnila protiíránské sankce výměnou za omezení íránského jaderného programu. Obamův nástupce Donald Trump ale zastává vůči Teheránu výrazně tvrdší přístup a zmínil se také o možnosti zrušení dohody.

Americké ministerstvo zahraničí označilo čtvrteční zkoušku za pokračování vývoje balistických raket a porušení ducha jaderné dohody. Experti ale tvrdí, že zkouška nebyla přímým porušením textu úmluvy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video