Spojené státy uvalily na íránské firmy nové sankce. Vadí jim testy nosných raket | E15.cz

Spojené státy uvalily na íránské firmy nové sankce. Vadí jim testy nosných raket

ČTK

Spojené státy v reakci na čtvrteční test íránské nosné rakety dnes přijaly nové sankce vůči íránským společnostem. Zatímco podle Teheránu šlo o zkoušku rakety s cílem vynést na oběžnou dráhu satelit, Washington test označil za provokaci a porušení ducha dohody o omezení íránského jaderného programu.

Americké ministerstvo financí potrestalo šest firem dodávajících techniku společnosti SHIG, která podle úřadu stojí za vývojem a výrobou íránských balistických raket. Podle ministra Stevena Mnuchina vyjadřují sankce vážnost obav, které mají Spojené státy z íránských raketových zkoušek.

Z Ruska se prý stáhne téměř polovina amerických diplomatů

Bývalý americký prezident Barack Obama inicioval předloni uzavření dohody mezi šesti světovými velmocemi a Íránem, která uvolnila protiíránské sankce výměnou za omezení íránského jaderného programu. Obamův nástupce Donald Trump ale zastává vůči Teheránu výrazně tvrdší přístup a zmínil se také o možnosti zrušení dohody.

Americké ministerstvo zahraničí označilo čtvrteční zkoušku za pokračování vývoje balistických raket a porušení ducha jaderné dohody. Experti ale tvrdí, že zkouška nebyla přímým porušením textu úmluvy.

Americká ekonomika více než dvojnásobně zrychlila. Stále ale zaostává za sliby Trumpa

Írán otestoval raketu, která dokáže vynést do vesmíru satelit

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!