Státy EU by mohly z Libye přijmout až 40 tisíc migrantů

Federica Mogheriniová

Federica Mogheriniová Zdroj: Profimedia.cz

Summit NATO ve Varšavě: Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová
Federica Mogherini
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se vítá se šéfkou evropské diplomacie Federicou Mogherini.
Federica Mogherini, šéfka evropské diplomaci, na červeném koberci ve Washingtonu
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a Federica Mogherini, místopředsedkyně Junckerovy komise a šéfka evropské diplomacie
8
Fotogalerie

Členské země EU slíbily umožnit přesídlení až 40 000 z migrantů momentálně držených v Libyi, pakliže budou tyto osoby způsobilé k získání ochranného statusu. Ve čtvrtek to řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, která o situaci na severu Afriky jedná se zástupci Africké unie, Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Jmenované strany vytvořily na euroafrickém summitu na konci listopadu společnou pracovní skupinu pro řešení migrační krize v Africe. Reagovaly tak i na zprávy o dražbách migrantů v Libyi. Plánem nové skupiny je do února z libyjských detenčních center vrátit do zemí původu 15 000 migrantů. Na humanitární operaci IOM a UNHCR pak EU poskytne dodatečných nejméně 100 milionů eur (asi 2,57 miliardy korun), napsala agentura AFP.

V úterý zveřejnila skupina Amnesty International zprávu, ve které kritizuje přístup unie k řešení migrační krize a viní její vlády ze spoluúčasti na utrpení migrantů v Libyi. Lidskoprávní organizaci vadí především spolupráce členských zemí s libyjskou pobřežní stráží a tamním úřadem pro boj s nelegální migrací, které podle ní porušují lidská práva a jsou zapleteny do obchodu s lidmi.

"Spějeme k řešení," řekl o situaci generální ředitel IOM William Swing. Jeho organizace odhaduje, že na konci září se v Libyi nacházelo na 416 000 běženců převážně ze subsaharské Afriky. "Snažíme se nabádat libyjské úřady, aby detenční centra přetvořily v centra otevřeného přijetí. Probíhá zde dobrý dialog," pokračoval Swing.

Libye však šest let po svržení autoritářského vůdce Muammara Kaddáfího stále nemá jednotnou vládu a o moc se zde kromě vlády podporované OSN a armády přetahuje řada dalších skupin. Pohyb nejrůznějších osob přes hranice země není příliš kontrolován.

Podle Mogheriniové je klíčem k úspěchu střežení jižní hranice Libye a boj s převaděči migrantů v oblasti Sahelu. "Jsme aktivní hlavně v Nigeru, kde nabízíme ekonomické alternativy mladé generaci, jejíž jedinou zbývající možností by bylo pašování lidí. Počet migrantů procházejících Nigerem klesl ze 70 000 na 4000," řekla na začátku měsíce serveru euronews.

Dnes Mogheriniová uvedla, že i s plánovanými 15 000 repatriacemi dosáhne počet vrácených běženců od začátku letošního roku hodnoty 30 000. Zdůraznila, že loni bylo takovýchto případů pouze kolem 2700.