Strojvůdce vykolejeného vlaku je už ve vazbě, policie rozšířila stíhání | E15.cz

Strojvůdce vykolejeného vlaku je už ve vazbě, policie rozšířila stíhání

Strojvůdce vykolejeného vlaku je už ve vazbě, policie rozšířila stíhání
Vykolejený vlak u španělského Santiaga de Compostela
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK
vag

Strojvedoucí vlaku, který ve středu ve vysoké rychlosti vykolejil blízko španělského města Santiago de Compostela, je vyšetřován pro podezření ze zabití z nedbalosti. Policie jej už také převezla nemocničního pokoje do policejní vazby, oznámil ministr vnitra Jorge Fernández Díaz.

Dvaapadesátiletý Francisco José Garzón byl původně zadržen jen pro podezření z nedbalosti. Při havárii, během níž přišlo o život nejméně 78 lidí, byl zraněn, ale rozsah jeho zranění úřady nesdělily. Podle nepotvrzených zpráv má poraněná žebra a hlavu.

Tragédie ve Španělsku: Strojvedoucí byl celoživotní ajznboňák

Strojvedoucí odmítá vypovídat, jeho čtvrteční výslech byl údajně ze zdravotních důvodů odložen na neděli. Podle španělských zákonů musí dostat vyšetřující soudce záznam policejního výslechu nejpozději 72 hodin po zatčení, v daném případě tedy právě v neděli. Soudce pak rozhodne, zda strojvedoucího oficiálně obviní, zda ho propustí na kauci nebo obvinění zbaví. Bude-li obviněn, může být stanoveno datum procesu.

Zakrvácený Francisco José Garzón bezprostředně po nehodě:

Strojvedoucí Francisco Garzón po nehoděStrojvedoucí Francisco Garzón po nehoděAutor: čtk/AP

Policisté stále nemají jasno o příčinách katastrofy, k níž došlo v nebezpečné zatáčce nedaleko santiagského nádraží. Garzón údajně již dříve přiznal, že vlak výrazně překročil povolenou rychlost. Tento fakt podle médií potvrzují i první údaje získané z palubních záznamníků.

Při středeční nehodě, která je nejhorším železničním neštěstím ve Španělsku za posledních 40 let, zahynulo 78 lidí a dalších zhruba 140 bylo zraněno. Vlak státní železniční společnosti Renfe vezl na trase z Madridu do města Ferrol na severozápadě země celkem 218 pasažérů. Souprava měla 13 vagonů, z toho čtyři se převrátily na střechu.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!