Süddeutsche Zeitung: ČR má sice populistického prezidenta, přesto ji nelze srovnávat s Maďarskem a Polskem | E15.cz

Süddeutsche Zeitung: ČR má sice populistického prezidenta, přesto ji nelze srovnávat s Maďarskem a Polskem

Setkání hlav států Visegrádské čtyřky (ilustrační foto)
Setkání hlav států Visegrádské čtyřky (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Foto ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká republika má sice vášnivě populistického prezidenta, přesto není možné na tuto zemi nahlížet stejně jako na Maďarsko nebo Polsko. Napsal to německý list Süddeutsche Zeitung. Země Visegrádu - tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko - totiž nejsou jednolitou skupinou.

"Často jsou tyto čtyři země vnímány už jen jako jeden blok. To má ale se skutečností jen málo společného," míní Süddeutsche Zeitung.

"Prezident Miloš Zeman je sice také vášnivý populista a vládnoucí miliardář Andrej Babiš v nejlepším případě Evropan z pragmatických důvodů, přesto je vláda v Praze daleko vzdálená národnostním tónům Viktora Orbána v Maďarsku nebo zápalu Poláka Jaroslawa Kaczyńského, s nímž ničí nezávislou justici," konstatuje nejčtenější německý seriózní deník. Světlé momenty jsou podle něj při pohledu na východ vzácné.

List rovněž vyjadřuje přesvědčení, že by Německo mělo brát vážně i menší země ve střední a východní Evropě, nejen Polsko.

"V Evropě všichni hledí na Německo. Je načase, aby se Němci někdy podívali zpět," míní deník, podle něhož je dobře, že Prahu v pátek alespoň krátce u příležitosti 100. výročí založení Československa navštívila německá kancléřka Angela Merkelová.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video