Trump je ve Vietnamu. Chystá setkání s Putinem | E15.cz

Trump je ve Vietnamu. Chystá setkání s Putinem

ČTK

Americký prezident Donald Trump dorazil do Vietnamu, kde přednese projev na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Na okraj summitu by se mohlo uskutečnit setkání s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem, o jehož přípravě hovořily obě strany.

V projevu, který je plánován na 7.30 středoevropského času, hodlá šéf Bílého domu nastínit budoucí americkou roli v oblasi východní Asie a Pacifiku.

Trump po letošním nástupu do funkce vyvázal USA z Transpacifického partnerství (TPP) a prosazuje protekcionistickou politiku, kterou většina zemí vnímá jako překážku ekonomického růstu. Jeho cílem je dosažení vyrovnané obchodní bilance s klíčovými státy oblasti Čínou a Japonskem.

Trump utužoval vztah s Čínou, země podepsaly smlouvy za miliardy

Po Trumpovi bude následovat projev čínského vůdce Si Ťin-pchinga, s nímž o den dříve jednal americký prezident v Pekingu. Během návštěvy nejsilnější aisjské ekonomiky, která by ráda převzala americkou roli lídra světového obchodu, zmírnil svou protičínskou rétoriku a neoznačil americký obchodní deficit za chybu Číňanů, nýbrž za jejich úspěch. Trump rovněž Peking vyzval k většímu tlaku na KLDR, která je stěžejním tématem jeho asijské cesty.

Média spekulují o tom, zda skutečně dojde na avizované setkání Trumpa s Putinem, o němž obě strany ve čtvrtek šířily rozdílné informace. Zatímco poradce Kremlu Jurij Ušakov sdělil, že se dojednávají detaily schůzky, která by zřejmě během pátku proběhnout měla, podle šéfa americké diplomacie Rexe Tillersona dvoustranné jednání zatím domluveno nebylo.

Trump vyzrál na Čínu. V zemi používá Twitter i přes jeho cenzuru

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!