Trump pohrozil Íránu sankcemi a útokem na kulturní lokality | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Trump: Pokud Írán zabije naše občany, zaútočíme na jeho kulturní lokality

ČTK

Americký prezident znovu pohrozil velkou odvetnou akcí v případě, že by Teherán kvůli zabití íránského generála Kásema Solejmáního zaútočil na americké cíle. Do Iráku pak vzkázal, že pokud země vypoví americké vojáky, uplatní vůči němu sankce. Šéf Bílého domu také uvedl, že Spojené státy mohou uvažovat o útoku na vybrané íránské kulturní lokality, pokud by Íránci zabili nějaké americké občany.

Donald Trump mluvil s novináři během zpáteční cesty z vánoční dovolené na Floridě na palubě prezidentského speciálu a v zásadě zopakoval svá předchozí prohlášení. Už v noci na neděli nejvyšší americký představitel prohlásil, že Spojené státy vytipovaly 52 íránských cílů, které zasáhnou v případě íránské snahy o odvetu. Některé z cílů jsou podle Trumpa velmi důležité pro Írán a íránskou kulturu.

Írán má k dispozici celou řadu možností, jak pomstít smrt Solejmáního

„Oni mohou zabíjet naše občany. Oni mohou mučit a mrzačit naše občany. Oni mohou používat nástražná zařízení a vyhazovat naše občany do vzduchu. A my nesmíme sáhnout na jejich kulturní památky? Takhle to nefunguje,“ řekl Trump reportérům během letu do Washingtonu.

Americký prezident také pohrozil Iráku sankcemi v případě, že nedodrží dohodu, podle níž v zemi působí přes 5000 amerických vojáků. Irácký parlament v neděli v souvislosti se zabitím Solejmáního schválil usnesení, v němž vyzval vládu, aby ukončila přítomnost cizích vojáků v zemi.

Analýza: Brexitem nejistota v unii neskončí

Solejmání, který velel oddílům Kuds, jež jsou složkou íránských revolučních gard odpovědnou za operace mimo Írán, zemřel v pátek při raketovém útoku z amerického dronu u letiště v Bagdádu. Spolu s ním přišel o život kromě dalších lidí také zástupce velitele vlivných iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis. Teherán varoval, že atentát na Solejmáního se rovná vyhlášení války a jeho odpověď na něj bude tvrdá.

Heffron místo Legionáře. Palírna se chtěla svézt na oblibě karibských rumů. Začala ale chybou
Můžeme dát světu vzor v řízení „zeleného“ financování, věří topmanažer Evropské investiční banky
Apple ve stopách Muska? Technologický gigant chce vyslat satelity do vesmíru, píše Bloomberg
Glosa Martina Čabana: Všude samý projev
Lesní město pro více než sto tisíc obyvatel. V Mexiku vzniká revoluční projekt
Banální gastrokoncept zabral. Česká hranolkárna nepřestává expandovat do dalších měst

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!