Trump přijal slovenského premiéra Pellegriniho. Jednali o obraně a obchodu | E15.cz

Trump přijal slovenského premiéra Pellegriniho. Jednali o obraně a obchodu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Slovensko dosáhne ve vojenských výdajích dvou procent HDP v roce 2022, tedy dříve, než původně předpokládalo. V Bílém domě při setkání s prezidentem USA Donaldem Trumpem prohlásil předseda slovenské vlády Peter Pellegrini. Trump úsilí Slovenska ocenil, věří, že se další státy přidají. Odpovědi na dotaz novinářů ohledně návštěvy na Slovensku se Trump vyhnul.

Pellegrini podle slovenského tisku přijel do Washingtonu jednat zejména o obchodu a obraně. „Slovensko plní sliby, modernizuje armádu, nakupuje americké zbraně,“ řekl premiér v Bílém domě. Prezident USA je podle něj „skutečným vůdcem“, který jasně vyzývá k většímu úsilí při financování obrany. Trump ocenil, že Slovensko je velmi blízko prahu dvou procent. Ukazuje se, že Bratislava chápe, jak je to důležité. „Očekáváme, že mnozí další se přidají,“ poznamenal Trump.

Česko chce chce ve výdajích na armádu dospět ke dvěma procentům HDP roku 2024.

Předseda slovenské vlády blahopřál Trumpovi k dynamickému rozvoji americké ekonomiky, zejména k vytváření nových pracovních příležitostí a snižování nezaměstnanosti. "Když se daří USA, daří se i Slovensku," řekl Pellegrini. Slovensko podle něj prožívá robustní hospodářský růst, jeden z nejvyšších v Evropské unii a eurozóně.

Podle Trumpa na Slovensku žijí „úžasní lidé,“ vztahy mezi Washingtonem a Bratislavou nikdy nebyly lepší. Poukázal na popularitu Pellegriniho na Slovensku a upozornil, že i on sám má v USA v tomto směru „velmi dobré výsledky“.

Novináři se amerického prezidenta dotazovali, zda lze očekávat jeho návštěvu na Slovensku. Spekulují o tom některá slovenská média, podle nichž by americký prezident mohl přijet letos v srpnu na oslavy 75. výročí Slovenského národního povstání. Šéf Bílého domu se ale přímé odpovědi vyhnul.

Pellegrini je prvním slovenským premiérem po více než pěti letech, který dostal pozvánku na bilaterální schůzku v Bílém domě. Naposledy se tako setkal s Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou v listopadu roku 2013 tehdejší předseda vlády Robert Fico.

Český premiér Andrej Babiš se s Trumpem setkal v Bílém domě letos v březnu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video