Babiš jednal v Oválné pracovně s Trumpem. Shodli se v podpoře svrchovanosti Ukrajiny | E15.cz

Babiš jednal v Oválné pracovně s Trumpem. Shodli se v podpoře svrchovanosti Ukrajiny

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký prezident Donald Trump pochválil Česko jako inovativní zemi, které se hospodářsky daří a která je schopna dobře bojovat proti kybernetickým hrozbám. Uvedl to na jednání s českým premiérem Andrejem Babišem v Oválné pracovně Bílého domu. Babiš zase připomněl podíl USA na vzniku Československa v roce 1918 a řekl, že chce stejně jako Trump svou zemi pozvednout. Babiš je od roku 2011 prvním českým premiérem, kterého americký prezident přijal ve svém washingtonském sídle.

„Česká republika je skvělá země, velmi dobře se jí ekonomicky daří. Je to velmi bezpečná země, má silnou armádu, silné lidi,“ řekl Trump. Vyzdvihl dobré vztahy mezi USA a Českem a spolupráci v obchodě nebo v otázkách kybernetické bezpečnosti.

Babiš, kterého do Bílého domu doprovodila manželka Monika, poděkoval Trumpovi a jeho ženě Melanii za přijetí. Vyzdvihl dlouhou historii vzájemných vztahů. „Naše země jsou spojenci od doby, kdy Spojené státy pomohly před sto lety ustavit Československo,“ řekl Babiš.

Český premiér vyzdvihl spolupráci se Spojenými státy v boji proti mezinárodnímu terorismu a ocenil i posilování obchodních vztahů. Češi jsou podle něj kreativní lidé s neomezeným potenciálem. „Rozumím plánu, jak obnovit velikost Ameriky,“ připomněl pak český premiér hlavní Trumpovo politické heslo. „Já chci totéž učinit s Českou republikou,“ dodal.

Česko-americké vztahy mají podle Babiše velký potenciál, zlepšují se a obchodní obrat stoupá. V Bílém domě se podle Babiše debatovalo o kybernetických hrozbách, o energetice a plynovodech. Krátce se státníci zabývali projektem modernizace českých jaderných elektráren, nákupem víceúčelových vrtulníků pro českou armádu a případným dovozem amerického zkapalněného plynu. Tématem jednání v Bílém domě byly také závazky České republiky vůči NATO.

„Probrali jsme veškerá témata, velké téma byla Sýrie,“ poznamenal premiér. Poukázal přitom na význam řešení problému milionů uprchlíků. O odchodu amerických vojáků z Afghánistánu se dnes podle Babiše v Bílém domě nemluvilo.

Babiš se u Trumpa zasazoval, že USA by neměly zavádět cla na dovoz evropských automobilů, čímž Bílý dům hrozí. To by poškodilo českou ekonomiku, upozornil premiér, a proto podle svých slov apeloval, aby USA a EU „našly řešení výhodné pro obě strany“ a aby nedošlo ke střetu mezi USA a EU s dopadem na ČR. Prezident Trump si prý stěžoval, že z jednání s EU "nemá dobrý pocit". Pokrok naopak zaznamenal v obchodním jednání s Čínou. Na problémy migrace mají Babiš a Trump stejný názor.

Při jednání delegací byla americká strana zastoupena na vysoké úrovni, vyplynulo z Babišových informací. Kromě Trumpa s českou delegací jednali viceprezident Mike Pence, ministr zahraničí Mike Pompeo, hlavní bezpečnostní poradce John Bolton, ministr energetiky Rick Perry a poradci Bílého domu pro kybernetickou bezpečnost a obchod. To podle Babiše svědčí o významu, jaký se přikládá spolupráci s ČR.

Babiše ve Washingtonu doprovází místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček, náměstek ministra zahraničí Martin Povejšil a náměstek ministra obrany Jakub Landovský.

USA a ČR se podle prohlášení Trumpa s Babišem 

Trump a Babiš také ve společném prohlášení uvedli, že  Spojené státy a Česká republika podporují svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny stejně, jako pokračování sankcí proti Rusku. Ocenili také odvahu a oběti, které vojáci USA a České republiky přinášejí při společné službě v Afghánistánu.

Dokument, který vydal Bílý dům, připomíná i historická výročí slavená letos v Česku - 30 let od sametové revoluce a 20 let od přijetí Česka do NATO. Věříme, že NATO je garantem transatlantické a evropské bezpečnosti, stojí v dokumentu, který také konstatuje, že pro zajištění kolektivní bezpečnosti musí všichni spojenci splnit svůj závazek dvouprocentních investic do obrany a modernizace svých ozbrojených sil.

Dále se v dokumentu hovoří o oddanosti vůči demokratickým hodnotám, individuální svobodě, právnímu řádu a nezávislým institucím. Oba státníci také sdílejí názor na to, že mír, bezpečnost a blahobyt závisí na spolupráci suverénních národů.

Za pilíř národní bezpečnosti jakékoli země USA a ČR v prohlášení označují energetickou bezpečnost. ČR a USA budou spolupracovat při výzkumu možné transformace energetického trhu a při prosazování diverzifikace energetiky v Evropě i v zajištění vzájemné bezpečnosti. Budeme společně prověřovat výhody rozvoje regionální energetické infrastruktury ve střední Evropě, stojí v dokumentu.

Dále se v něm hovoří také o spolupráci při zajištění spolehlivé telekomunikační sítě a redukování rizik zlovolné kybernetické aktivity. Prohlášení končí konstatováním hrdosti nad obchodními a investičními vztahy obou zemí a hovoří o odhodlání dále prohlubovat obchodní vztahy včetně pokročilého výzkumu a technické spolupráce.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video