Trump svému exporadci kromě vězení odpustil i pokutu a státní dohled | E15.cz

Trump svému exporadci kromě vězení odpustil i pokutu a státní dohled

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký prezident Donald Trump svým víkendovým rozhodnutím ušetřil svého přítele a exporadce Rogera Stonea nejen odnětí svobody, ale i dalších aspektů jeho trestu za lhaní vyšetřovatelům a další zločiny. Detaily Trumpova nařízení vyšly najevo poté, co si je od ministerstva spravedlnosti vyžádala federální soudkyně. Příkaz Stoneovi odpouští i uloženou pokutu a dvouleté období úředního dohledu.

Bývalý člen Trumpova volebního štábu byl loni odsouzen k celkem 40 měsícům vězení za sedm různých zločinů a původně měl dnes nastoupit k výkonu trestu ve federální věznici ve státě Georgia. Bílý dům ovšem v pátek večer oznámil, že prezident v tomto případě sáhl po zmírnění trestu a že „Roger Stone je nyní volný muž“.

Trump nepoužil institut milosti a odsuzující verdikt tak jeho dlouholetému příteli v trestním rejstříku zůstává. Zásah hlavy státu nicméně maže všechny uložené postihy, ukazuje nově zveřejněné znění nařízení o zmírnění trestu.

„Snižuji v celém rozsahu trest odnětí svobody vyměřený Rogeru Stoneovi mladšímu,“ cituje z dokumentu agentura Reuters. „Také snižuji v celém rozsahu dvouleté období života pod dohledem se všemi jeho podmínkami a v poslední řadě odpouštím jakýkoli neuhrazený zůstatek uložené pokuty ve výši 20 tisíc dolarů (470 tisíc korun),“ píše se v Trumpově příkazu.

Reuters vývoj hodnotí jako dosud nejdůraznější krok Trumpa s cílem ochránit spolupracovníka zapleteného do kriminální kauzy a jako nejnovější aplikaci exekutivní pravomoci ve prospěch některého z prezidentových spojenců. Stone byl stíhán v souvislosti s vyšetřováním Roberta Muellera, který coby zvláštní vyšetřovatel mapoval kontakty mezi Trumpovou kampaní a ruskými hráči před posledními prezidentskými volbami.

Vymazání jeho trestu pobouřilo představitele Demokratické strany a další kritiky. Senátor a jeden z mála prezidentových oponentů v Republikánské straně Mitt Romney na twitteru psal o „bezprecedentní korupci“. Podle Bílého domu bylo se Stonem „zacházeno velmi nespravedlivě“, americký ministr spravedlnosti William Barr nicméně minulý týden 40měsíční trest klasifikoval jako spravedlivý.

Stone v pondělí večer v rozhovoru na televizi Fox News prohlásil, že pobyt ve vězení by pro něj znamenal trest „blížící se trestu smrti“, protože má „celoživotní problém s respiračními potížemi“. „Byl jsem doslova hodiny od toho, aby mě navzdory platným předpisům vězeňské správy a ministerstva spravedlnosti poslali do věznice zamořené covidem,“ řekl 67letý muž, přičemž zjevně odkazoval na velké problémy amerických nápravných zařízení se šířením koronaviru.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video