Trump svému exporadci kromě vězení odpustil i pokutu a státní dohled | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Trump svému exporadci kromě vězení odpustil i pokutu a státní dohled

ČTK, vku

Americký prezident Donald Trump svým víkendovým rozhodnutím ušetřil svého přítele a exporadce Rogera Stonea nejen odnětí svobody, ale i dalších aspektů jeho trestu za lhaní vyšetřovatelům a další zločiny. Detaily Trumpova nařízení vyšly najevo poté, co si je od ministerstva spravedlnosti vyžádala federální soudkyně. Příkaz Stoneovi odpouští i uloženou pokutu a dvouleté období úředního dohledu.

Bývalý člen Trumpova volebního štábu byl loni odsouzen k celkem 40 měsícům vězení za sedm různých zločinů a původně měl dnes nastoupit k výkonu trestu ve federální věznici ve státě Georgia. Bílý dům ovšem v pátek večer oznámil, že prezident v tomto případě sáhl po zmírnění trestu a že „Roger Stone je nyní volný muž“.

Trump nepoužil institut milosti a odsuzující verdikt tak jeho dlouholetému příteli v trestním rejstříku zůstává. Zásah hlavy státu nicméně maže všechny uložené postihy, ukazuje nově zveřejněné znění nařízení o zmírnění trestu.

„Snižuji v celém rozsahu trest odnětí svobody vyměřený Rogeru Stoneovi mladšímu,“ cituje z dokumentu agentura Reuters. „Také snižuji v celém rozsahu dvouleté období života pod dohledem se všemi jeho podmínkami a v poslední řadě odpouštím jakýkoli neuhrazený zůstatek uložené pokuty ve výši 20 tisíc dolarů (470 tisíc korun),“ píše se v Trumpově příkazu.

Reuters vývoj hodnotí jako dosud nejdůraznější krok Trumpa s cílem ochránit spolupracovníka zapleteného do kriminální kauzy a jako nejnovější aplikaci exekutivní pravomoci ve prospěch některého z prezidentových spojenců. Stone byl stíhán v souvislosti s vyšetřováním Roberta Muellera, který coby zvláštní vyšetřovatel mapoval kontakty mezi Trumpovou kampaní a ruskými hráči před posledními prezidentskými volbami.

Trump změnil soudní verdikt. Jeho exporadce, který za lhaní Kongresu dostal tři roky, nemusí do vězení

Vymazání jeho trestu pobouřilo představitele Demokratické strany a další kritiky. Senátor a jeden z mála prezidentových oponentů v Republikánské straně Mitt Romney na twitteru psal o „bezprecedentní korupci“. Podle Bílého domu bylo se Stonem „zacházeno velmi nespravedlivě“, americký ministr spravedlnosti William Barr nicméně minulý týden 40měsíční trest klasifikoval jako spravedlivý.

Stone v pondělí večer v rozhovoru na televizi Fox News prohlásil, že pobyt ve vězení by pro něj znamenal trest „blížící se trestu smrti“, protože má „celoživotní problém s respiračními potížemi“. „Byl jsem doslova hodiny od toho, aby mě navzdory platným předpisům vězeňské správy a ministerstva spravedlnosti poslali do věznice zamořené covidem,“ řekl 67letý muž, přičemž zjevně odkazoval na velké problémy amerických nápravných zařízení se šířením koronaviru.

Německé prostitutky vyrazily do ulic. Protestují, že nesmějí do práce

Australští plynaři v Česku hrnou na trh bondy za miliardy

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!