Trump znovu navštívil Houston. Prezident zažívá nejobtížnější domácí krizi, tvrdí tisk | e15.cz

Trump znovu navštívil Houston. Prezident zažívá nejobtížnější domácí krizi, tvrdí tisk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Prezident Donald Trump s první dámou USA Melanií dnes přiletěli do Texasu, aby se tam setkali s oběťmi tropické bouře Harvey i s lidmi, kteří jim v nesnázích pomáhají. Prezidentský pár navštíví také sousední stát Louisiana.

Katastrofická bouře vyvolala rozsáhlé záplavy a Trumpovu administrativu vystavila podle agentury Reuters dosud nejobtížnější domácí krizi.

Trump v černé bundě a bez kravaty přistál za doprovodu manželky na Ellingtonově letecké základně v Houstonu. Melania Trumpová, která se po úterní návštěvě Texasu stala terčem posměšků kvůli svým jehlovým podpatkům, se tentokrát vybavila baseballovou čepicí s nápisem Texas a neformálním oblečením.

Na letišti návštěvu z Bílého domu přivítal texaský guvernér Greg Abbott. Trumpa rovněž doprovázejí čtyři členové jeho kabinetu včetně ministryně školství Betsy DeVosové.

Prezident novinářům po setkání s oběťmi v jednom z houstonských středisek poskytujících nouzové přístřeší obětem bouře řekl, že viděl "hodně lásky" a také "hodně štěstí". Trump se tam zvlášť setkal s dětmi, s nimiž si povídal. Jednoho chlapce pohladil a plácl si s ním a jednu holčičku zvedl a políbil.

Trump a Abbott se rovněž zastavili u stolu obsypaného hračkami a knihami z humanitární pomoci a pohovořili s jednou rodinou. Trump dokonce pomáhal s podáváním oběda. Párky v rohlíku z bílých nádob s logem Červeného kříže obětem podával s hygienickými rukavicemi na rukou. Některým lidem pózoval pro společné fotografování.

Americký prezident příležitosti využil k tomu, aby znovu vyzdvihl "fantastickou" spolupráci federálních, státních a místních úřadů. "Je tu spousta vody, ale už odtéká," poznamenal Trump.

Americký Červený kříž tento týden uvedl, že ubytování v texaských nouzových přístřeších využilo 17 tisíc lidí.

"Pomůžeme vám dostat se z toho. Pomůžeme vám při obnově. Budeme vás podporovat dnes, zítra i pozítří," vzkázal Trump obětem záplav už před svou dnešní cestou ve svém týdenním rozhlasovém poselství.

Během úterní cesty Trumpovi Houston vynechali, neboť prezident nechtěl, aby jeho návštěva zatížila chod záchranných prací. Za to, že se nejhůře zasažené oblasti vyhnul, však byl také kritizován. Během návštěvy texaských měst Corpus Christi a Austin se s oběťmi nesetkal.

Dnešní návštěva je pro Trumpa příležitostí ukázat obětem nejhorší bouře v Texasu za posledních 50 let svou vlídnější a empatičtější stránku. V Louisianě pak navštíví město Lake Charles, které bouře zasáhla později během týdne. Tropická bouře, která se původně na pevninu přihnala jako hurikán, přinutila více než milion lidí k opuštění domovů. Podle aktuální bilance obětí si vyžádala nejméně 43 mrtvých.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery