Trump zveřejnil část svých příjmů, vydělal miliardy korun | E15.cz

Trump zveřejnil část svých příjmů, vydělal miliardy korun

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký prezident Donald Trump předložil zprávu o části svých příjmů za období od loňského ledna do letošního dubna. Podle agentury AP z ní vyplývá, že jeho majetek činí nejméně 1,4 miliardy dolarů (33 miliard korun) a že za uvedené období vydělal 594 milionů dolarů (téměř 14 miliard korun).

AP napsala, že se tyto údaje příliš neliší od předchozí zprávy, která zahrnovala Trumpovy majetkové poměry za rok 2015 a část loňského roku.

Stanice CNN uvedla, že Trump informaci poskytl dobrovolně, ale že nejde o daňové přiznání, které prezident zveřejnit nechce a jež by poskytlo důkladnější přehled o Trumpově majetku a finančních operacích.

Norman Eisen, který působil jako právník pro etické záležitosti pro Trumpova předchůdce Baracka Obamu, řekl, že v předloženém dokumentu chybí zásadní informace. "Stále nevíme nic o jeho výdělcích v cizině, neznáme všechny jeho investiční partnery a finanční hráče zapojené do jeho podnikání a nákupů," řekl Eisen.

V čerstvé Trumpově zprávě stojí, že prezident loni vydělal jenom na svých golfových hřištích přes 280 milionů dolarů, z nich téměř 20 milionů ze svého klubu v Bedminsteru v New Jersey, kde strávil několik víkendů už jako prezident. Floridské sídlo Mar-a-Lago mu přineslo 37 milionů dolarů, což je o sedm milionů více než za minulé období.

Washingtonský hotel, který zahájil provoz loni na podzim a patří ke klíčovým tématům debaty o střetu zájmu, vydělal už téměř 20 milionů dolarů. Prodejem knihy Vraťme Americe její velikost získal prezident sedm milionů dolarů a ze soutěže Miss Universe přiznal 11 milionů dolarů.

Trump převedl konglomerát The Trump Organization do správy svých dvou nejstarších synů Donalda mladšího a Erica. Je ale podezření, že porušuje ústavu, protože má stále vazby na hotely a kluby, byť je spravuje fond převedený na syny. Americký stát Maryland a federální distrikt hlavního města Washingtonu Trumpa zažalovaly kvůli zahraničním finančním operacím jeho rodinných podniků. Podle právníků Trump porušuje pasáž ústavy zakazující prezidentovi kvůli prevenci korupce přijímat dary či platby ze zahraničí bez schválení Kongresu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video