Tusk svolal na středu mimořádný evropský summit kvůli migraci | e15.cz

Tusk svolal na středu mimořádný evropský summit kvůli migraci

Donal Tusk
Donal Tusk
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lídři zemí Evropské unie se kvůli nynější migrační krizi mimořádně sejdou ve středu 23. září večer. Na twitteru to oznámil předseda jednání šéfů států a vlád zemí evropské osmadvacítky Donald Tusk. Mimořádný summit EU žádala například německá kancléřka Angela Merkelová či slovenský premiér Robert Fico.

Tusk na internetu uvedl, že premiéry a prezidenty svolává k diskusi o uprchlické krizi. Sejdou se den poté, co ministři vnitra zemí unie absolvují už druhé kolo zatím bezvýsledné debaty o návrhu Evropské komise na krizové přerozdělení 120 000 žadatelů o azyl.

Jejich poslední schůzka nedopadla dobře. Země visegrádské skupiny (V4), včetně České republiky, se ostře postavily proti plánu komise nejen na toto přerozdělení, ale také na vznik trvalého mechanismu, který by komisi umožňoval uprchlíky podle určitých kvót přerozdělovat v budoucnu automaticky.

Slovenský premiér Fico svolání summitu žádal s tím, že také na něm hodlá s kvótami vyslovit jasný nesouhlas. Německá kancléřka Merkelová dala ale najevo, že tato konkrétní otázka by měla být rozhodnuta na ministerské úrovni.

Pro Česko a další země V4 by přitom bylo výhodnější, kdyby věc řešil summit, kde mají členské země právo návrhy vetovat. V ministerských radách rozhoduje kvalifikovaná většina, kterou v této chvíli podle všeho zastánci kvót disponují.

S dalšími návrhy evropské exekutivy ale členské země souhlasí. Diskuse na summitu tak bude nejspíš širší a bude se točit také kolem uzavírání evropských hranic, vývoje v Maďarsku či změn německého postoje ke krizi. Tusk na sociální sítí Twitter také doplnil, že o víkendu navštíví Egypt a Jordánsko, kde se podívá také do tamních uprchlických táborů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery