USA vyslaly Berlínu první jasné varování kvůli váhavému postoji k Huawei | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

USA vyslaly Berlínu první jasné varování kvůli váhavému postoji k Huawei

vaj

Pokud se Německo rozhodne využívat technologie čínské společnosti Huawei, Spojené státy budou prý s Berlínem sdílet méně zpravodajských informací. Ze strany Washingtonu jde o první explicitní varování Německa kvůli jeho opatrnému postoji vůči Huawei, píše list The Wall Street Journal.

Varování formuloval americký velvyslanec v Německu Richard Grenell v pátečním dopise. Argumentuje tím, že podle čínských zákonů lze po tamních firmách vyžadovat spolupráci s tajnými službami. V tomto ohledu prý Huawei nemůže zaručit, že dokáže popsaným praktikám vzdorovat.

Grenell tak reagoval na slova německého ministra hospodářství Petera Altmaiera z předchozího dne, který uvedl, že Německo nechce zakázat používání technologií Huawei v sítích páté generace. Altmaier však doplnil, že Berlín upraví legislativu tak, aby zajistil bezpečnost a důvěryhodnost použitých komponent.

Analýza Michala Půra: Babiš dostal od Američanů jasnou otázku

Před používáním softwaru i hardwaru společnosti Huawei v prosinci varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Na začátku února firma Huawei adresovala především NÚKIB, ale i vládě dopis, v němž požadovala upravit nebo zrušit varování před svými technologiemi.

Společnost oznámila, že je připravena bránit se u soudů i prostřednictvím mezinárodní arbitráže. Svým slovům již částečně dostála, když minulý týden zažalovala vládu Spojených států amerických.

Huawei žaluje vládu USA. Firma má jen minimální šanci na úspěch, tvrdí právníci
Komentář Jana Žižky: Bílý dům, nebo Berlín?


Autor: vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!