V Soluni našli nevybuchlou bombu, evakuovat se musely desítky tisíc lidí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

V Soluni našli nevybuchlou bombu, evakuovat se musely desítky tisíc lidí

ČTK

V řecké Soluni od rána evakuovali více než 70 000 lidí ze čtvrtí nacházejících se poblíž místa nálezu nevybuchlé bomby z druhé světové války.

Domovy museli dočasně opustit lidé bydlící v okruhu dvou kilometrů od místa, kde se bomba minulý týden našla.

Zneškodnění bomby začne odpoledne. Do té doby mají všichni odejít, ale podle řeckých sdělovacích prostředků to část občanů odmítá. Úřady oznámily, že kdo neodejde, zůstává v domě na vlastní nebezpečí.

Dluh Řecka je neudržitelný, uvádí Mezinárodní měnový fond

Policisté obcházeli od rána domy, zvonili u bytů a připomínali lidem, že musejí odejít. Většina občanů odjela ve vlastních autech, někteří využili přistavené autobusy, které lidi odvážejí do škol, tělocvičen a kulturních center. S evakuací pomáhá 1000 policistů a 300 dobrovolníků.

Vše o Řecku čtěte zde

Bombu o váze 250 kilogramů objevili minulý týden při stavebních pracích, které mají rozšířit podzemní zásobníky u benzínové stanice. Podle prvních poznatků byla bomba na místo svržena ve 40. letech.

MMF: Řecký dluh může dosáhnout i 275 procent HDP. Zvládneme to, kontruje eurozóna

Úřady označují evakuaci tak velkého množství lidí za premiéru poválečné historie v Řecku. V oblasti, již je třeba vyklidit, byl vyhlášen mimořádný stav. Železniční doprava je přerušena a jsou zrušeny bohoslužby.

Guvernér provincie Centrální Makedonie Apostolos Tzitzikostas řekl ráno řecké televizi, že úřady jsou připraveny. "Vyzývám občany, aby zůstali v klidu. Není důvod k panice, nehrozí žádné nebezpečí, opatření jsou preventivní a určená k zajištění bezpečnosti občanů," řekl.

Počítá se s tím, že zneškodnění a odvoz výbušniny potrvá šest hodin. Armáda ale v sobotu upozornila, že může jít i o dny a že vše závisí na tom, co přesně se na místě najde.

V Německu chtějí azyl turečtí vojáci, Berlín jim nejspíše vyhoví

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!