V Německu chtějí azyl turečtí vojáci, Berlín jim nejspíše vyhoví | E15.cz

V Německu chtějí azyl turečtí vojáci, Berlín jim nejspíše vyhoví

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Po loňském nezdařeném pokusu o převrat žádají o azyl v Německu i desítky vysoce postavených tureckých vojáků. 

Berlín dal najevo, že je zpátky do vlasti nepošle, napsala dnes agentura DPA. Ankara přitom nedávno pohrozila Aténám, které odmítly vydat jiné turecké vojáky. Turecko, kde prezident Recep Tayyip Erdogan nechal po pokusu o převrat zatknout tisíce vojáků, zároveň ve čtvrtek navštíví německá kancléřka Angela Merkelová.

Azyl v Německu chce získat přibližně 40 většinou vysoce postavených tureckých vojáků pobývajících v zařízeních Severoatlantické aliance. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) i ministerstvo vnitra tvrdí, že jejich žádosti budou posuzovány stejně jako jiné případy. Podle německé ústavy mají právo na azyl politicky pronásledované osoby.

"Není pochyb, že tyto vojáky nemůžeme poslat zpět do Turecka. Okamžitě by tam skončili ve vězení," řekl podle DPA bezpečnostní expert vládní Křesťanskosociální unie (CSU) Stephan Mayer.

"Azylové řízení je čistě právní proces, politické úvahy by při něm neměly hrát žádnou roli a také ji hrát nebudou," prohlásil šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen z Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Merkelové.

Turecko v pátek pohrozilo zrušením dohody s Řeckem o vracení uprchlíků, pokud mu Atény nevydají osm tureckých vojáků, kteří loni v červenci po pokusu o státní převrat uprchli do Řecka. Vojáky, jenž Ankara považuje za pučisty, odmítl vydat řecký nejvyšší soud. Díky readmisní dohodě může Řecko vracet migranty na turecké území.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video