V Sýrii zabíjel sarin, potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní | E15.cz

V Sýrii zabíjel sarin, potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dubnový útok v syrském Chán Šajchúnu byl spáchán smrtícím nervovým plynem sarinem. Potvrdila to ve své zveřejněné závěrečné vyšetřovací zprávě Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Šéf organizace Ahmet Üzümcü dnes prohlásil, že pachatelé útoku musejí být pohnáni k odpovědnosti. Organizace ale neurčila, kdo stojí za usmrcením nejméně 80 lidí. To má zjistit společný vyšetřovací tým OSN a OPCW. Podle Ruska zpráva OPCW vychází z "pochybných zdrojů". Francie je naopak přesvědčená, že informace o použití sarinu v Sýrii je nezpochybnitelná.

"Důrazně odsuzuji toto zvěrstvo, které je v naprostém rozporu s normami zakotvenými v konvenci o zákazu chemických zbraní," prohlásil Üzümcü. "Pachatelé tohoto hrozného útoku musí být za své zločiny pohnáni k odpovědnosti," zdůraznil šéf OPCW.

Také podle stálé zástupkyně USA v OSN Nikki Haleyové nyní ještě musí nezávislé vyšetřování ověřit, kdo je za "brutální útok" odpovědný, aby se mohlo dosáhnout spravedlnosti pro oběti.

Ruské ministerstvo zahraničí na nález OPCW reagovalo prohlášením, v němž uvedlo, že po prvním čtení je úřad "bohužel nucen konstatovat, že závěry jsou založeny na mimořádně pochybných důkazech". "Obsah zprávy speciální komise OPCW je jednostranně zaměřený, z čehož soudíme, že tato komise pracovala na politické zadání," uvedl ruský úřad.

Chemické útoky v Sýrii

Francouzské ministerstvo zahraničí soudí, že zpráva "nezpochybnitelně" dokazuje, že byl v dubnu v Sýrii použit sarin. "O závěru této zprávy se nedá diskutovat. Členové OPCW musejí v souladu se svou odpovědností co nejrozhodněji toto neodpustitelné porušení zásady o neužívání zakázaných zbraní odsoudit," stojí v prohlášení francouzské diplomacie.

OPCW neměla pověření viníky najít. Závěry organizace ale poslouží společné vyšetřovací misi OSN a OPCW, která má za cíl určit pachatele.

Generální ředitel OPCW Üzümcü hovořil o pravděpodobném použití sarinu již dva týdny po útoku. Vycházel přitom z testů vzorků odebraných od mrtvých i zraněných, z nichž část byla převezena do Turecka.

V syrském městě Chán Šajchún při útoku ze 4. dubna zemřelo přes osm desítek lidí a stovky dalších utrpěly zranění. Podle Západu udeřila letadla syrského režimu. Vláda prezidenta Bašára Asada tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen. Rusko stojí na straně Sýrie. USA v odvetě 7. dubna zaútočily střelami s plochou dráhou letu na syrskou základnu Šajrát, odkud byl podle informací USA nálet na Chán Šajchún veden.

"Tato fakta odrážejí zavrženíhodný a vysoce nebezpečný doklad o používání chemických zbraní Asadovým režimem," uvedlo americké ministerstvo zahraničí v noci na dnešek poté, co zprávu OPCW dostaly jednotlivé členské státy organizace.

Chán Šajchún leží v severosyrské provincii Idlib, která je jednou z posledních bašt opozice. Chán Šajchún kontrolovali islamisté z Fronty dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra, která proslula jako radikální skupina napojená na teroristickou síť Al-Káida.

Pentagon i Bílý dům nedávno oznámily, že se v Šajrátu chystá nový útok. Mluvčí Pentagonu sdělil, že do příprav je zapojeno konkrétní letadlo a hangár, o nichž se ví, že jsou využívány v souvislosti s chemickými zbraněmi.

Syrská vláda se připojila k OPCW v roce 2013, kdy byla obviněna za jiný útok smrtícím plynem na předměstí Damašku. Asadova vláda nechala zničit na 1300 tun chemických zbraní a chemických látek. OPCW však nedokáže potvrdit, jestli se Sýrie zbavila všech chemických zbraní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video