V USA zemřelo první dítě nakažené virem zika | E15.cz

V USA zemřelo první dítě nakažené virem zika

umělecké zpracování odhalené struktury viru zika
umělecké zpracování odhalené struktury viru zika
• 
ZDROJ: Dr Guntur Fibriansah / Duke-NUS Medical School

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vůbec první případ úmrtí spojeného s virem zika na svém území oznámil americký stát Texas. Nedlouho po narození tam zemřelo dítě trpící mikrocefalií, jehož matka se během těhotenství vydala do rizikové oblasti Latinské Ameriky. Úřady Spojených států již registrovaly mnoho případů nemocných novorozenců, úmrtí je to však podle dostupných informací vůbec první.

„Poslední testy potvrdily zdravotní stav dítěte a spojitost s virem zika,“ uvedly dnes texaské úřady, které citovala agentura AFP. Stejně jako u další téměř stovky případů nakažených osob, které Texas registruje, byli dotyční infikováni během cesty do zahraničí.

Podle federálního Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) se s mikrocefalií, neboli zakrněním mozku u lidského plodu, narodilo v USA zatím 15 dětí. V dalších šesti případech matka potratila.

První americkou obětí viru se stal před měsícem jeden starší člověk ze státu Utah. Dosud jediným regionem, kde byli zdrojem nákazy přímo komáři na americkém území, je čtvrť Wynwood floridského velkoměsta Miami. Registrováno tam bylo 17 případů. Celkem je v USA přes 1800 nakažených, většina z nich pociťuje pouze lehké obtíže podobné slabé chřipce.

Současná epidemie viru zika trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus se rozšířil do téměř celé Jižní a Střední Ameriky a experti předpokládají, že během léta by se mohli nakažení komáři objevit i v jiných státech USA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video