USA uvalily sankce na ruský Rosněfť kvůli pomoci Venezuele | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Venezuelská dilemata. USA uvalily sankce na ruský Rosněfť, který zemi držel „při životě“

ČTK

Spojené státy uvalily sankce na obchodní divizi ropného gigantu Rosněfť. Jako důvod uvedly, že ruská státní společnost pomáhala Venezuele obcházet sankce na export její ropy, píše agentura AP.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa uvalila sankce na společnost Rosněfť Trading a jejího šéfa Didiera Casamira. Vysoce postavení činitelé americké administrativy podle AP rovněž varovali, že sankce by mohly být rovněž uvaleny na každého, kdo bude obchodovat s Rosněfť Trading.

Nejmenovaní činitelé uvedli, že očekávají odstřižení Rosněfť Trading od globálního finančního sektoru prostřednictvím nového opatření.

Venezuelu drží při životě pouze Rusko, zůstalo jediným dodavatelem benzinu do země

Nové sankce jsou součástí amerického tlaku na odstoupení venezuelského levicového prezidenta Nicoláse Madura. USA a desítky dalších zemí tvrdí, že Madurovo znovuzvolení v roce 2018 nebylo legitimní a za prozatímního prezidenta jihoamerické země uznávají opozičního vůdce Juana Guaidóa.

„Za podobným využíváním administrativních opatření často stojí kromě ‚geopolitických cílů‘ také snaha získat výhodu pro americké firmy, které nezvládají čestnou konkurenci s ruskými výrobci na světových trzích,“ citovala agentura RIA Novosti prohlášení ruského ministerstva zahraničí. Americké restrikce podle něj nemohou zabránit spolupráci Ruska s řádnou vládou kterékoliv země, ať už Venezuely, Íránu Sýrie či Íránu.

Rusko stáhlo z Venezuely většinu vojenských poradců, kteří trénovali Madurovy vojáky

Spojené státy jsou připraveny k vojenskému zásahu ve Venezuele. Rusko je varuje před vážnými následky

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!