Venezuelu drží při životě pouze Rusko, zůstalo jediným dodavatelem benzinu do země

Venezuela

Venezuela Zdroj: Profimedia

Venezuela
Venezuela
Venezuela
Venezuela
Venezuela
10
Fotogalerie

Život v někdejší jihoamerické ropné velmoci se dále komplikuje. Venezuela je od června absolutně závislá na dodávkách benzinu z Ruska. To do země komoditu dováží skrze státní koncern Rosněfť, informuje list Financial Times.

Stát zmítaný ekonomickou krizí a inflací dosahující stovek tisíc procent není kvůli zanedbané údržbě schopný v rafineriích vyrábět benzin. Již delší dobu je tak závislý na importu. Ten však komplikují sankce, které na režim prezidenta Nicólase Madura uvalily například Spojené státy.

Jak uvádějí zdroje deníku Financial Times, v červnu byl jediným importérem paliva ruský Rosněfť. Ostatní dodavatelé o obchod s autoritářským režimem ztratili zájem. V červnu švýcarská obchodní pobočka Rosněfti do Caracasu dodala celkem osm dodávek o celkovém objemu 1,7 milionu barelů.

Ropu plavidla mířící přes Atlantik tankovaly na moři z jiných lodí u břehů Gibraltaru nebo Malty. Následnou trasu potvrzují i veřejná on-line data o pohybu plavidel po světových oceánech. Samotný náklad pocházel z přístavů v Nizozemsku, Turecku nebo Řecku. Deník dodává, že není zřejmé, zda obchodníci s benzinem věděli, kdo bude koncovým zákazníkem.

Ani současná dodávka paliva ze strany Ruska však není pro Venezuelu dostatečná. Získané množství by podle statistik zemi vydrželo pouze na osm dní. U čerpacích stanic se tak tvoří dlouhé fronty.

Prohlédněte si snímky z Venezuely:

Odborníci oslovení Financial Times sice zdůrazňují důležitost role Ruska v chodu Madurova režimu, zároveň ale dodávají, že se ve výsledku jedná o „čistě obchodní operaci“ probíhající na základě „předem podepsaných smluv“. Americké sankce se totiž na obchod mezi Caracasem a Moskvou nevztahují. Naopak se jedná o významnou překážku v plánech Američanů, kteří chtějí Venezuelu „odstřihnout“ od okolního světa. Podle vyjádření Bílého domu však administrativa Donalda Trumpa úmyslně nepřikročila k obchodním sankcím vůči Kremlu, tak jako se stalo po krizi na Ukrajině.

K sankcím USA přistoupily letos v dubnu, do té doby Venezuela nakupovala benzín od řady dalších partnerů, například španělského Repsolu.

Od roku 2014 Rosněfť Venezuele poskytla více než sedm miliard dolarů (přes 160 miliard korun), například ve formě záloh za ropu. Kvůli sankcím však těžba ropy v zemi prudce klesla, což ovlivnilo i příjmy státní pokladny skrze podnik PDVSA.