Washington zřejmě Ukrajině dodá protitankové střely | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Washington zřejmě Ukrajině dodá protitankové střely

ČTK

Spojené státy posílí obranný potenciál Ukrajiny, která bojuje proti ruským separatistům ve východní části země. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí a současně zdůraznilo, že pomoc USA je zcela obranného charakteru.

"Ukrajina je suverénní zemí a má právo bránit se," uvádí se prohlášení ministerstva. Televizní stanice ABC News s odvoláním na zdroje z ministerstva zahraničí v pátek uvedla, že prezident Donald Trump zřejmě schválí prodej protitankových střel Ukrajině. Jakýkoli prodej musí schválit Kongres.

Jak ve středu s odvoláním na vládní činitele napsal list The Washington Post, americká vláda poprvé schválila prodej bojových zbraní na Ukrajinu navzdory faktickému zákazu, který vyhlásila ještě vláda prezidenta Baracka Obamy. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí listu rozhodnutí potvrdil a řekl, že vývozní povolení jsou vydávána "případ od případu". Kreml rozhodnutí kritizoval a upozornil, že dodání bojových zbraní Kyjevu může rozpoutat v Donbasu další krveprolití.

Situaci by mohlo rovněž zhoršit rozhodnutí Ruska odvolat své zástupce ze Společného kontrolního a koordinačního střediska (JCCC), ve kterém jsou zastoupeny Moskva a Kyjev. Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí Ukrajinskou stranu obvinilo, že jeho lidem brání v jejich činnosti a v přístupu k bojové linii.

Lavrov a Johnson se v Moskvě pohádali kvůli ruském vměšování

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!