Z chemického útoku v Sýrii čelí obvinění syrská vláda | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Z chemického útoku v Sýrii čelí obvinění syrská vláda

Z chemického útoku v Sýrii čelí obvinění syrská vláda
Ilustrační snímek
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Za dubnový útok na syrské město Chán Šajchún, při kterém přišly o život desítky lidí, může syrská vláda. Informovala o tom ve čtvrtek OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Při útoku na město držené opozicí byl použit nervový plyn sarin. Podle Ruska zpráva obsahuje "nepřesnosti a pochybná svědectví". Britský ministr zahraničí Boris Johnson Rusko obvinil ze snahy zamaskovat vinu režimu Bašára Asada.

Zpráva, kterou získala agentura AP, uvádí, že zástupci expertního týmu jsou přesvědčeni, že za útoky může Sýrie. Zpráva odborníků tak potvrzuje počáteční zjištění Spojených států, Francie a Británie, podle kterých bombu se sarinem na Chán Šajchún shodila syrská vojenská letadla.

Sýrie a Rusko, její blízký spojenec, vinu za útok odmítají a kritizují vyšetřovací tým, který zřídily OSN a OPCW, aby určil, kdo je za útok zodpovědný. Sýrie v roce 2013 souhlasila s tím, že se vzdá svého chemického arzenálu, a její vláda opakuje, že zakázané zbraně nepoužívá.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes řekl, že ve zprávě jsou informace, které si vzájemně protiřečí, dále logické nepřesnosti a svědectví, která jsou pochybná a nepotvrzená. Řekl, že Rusko později vydá podrobnější "rozbor".

Islámský stát už kontroluje jen pět procent Sýrie, tvrdí Moskva

Johnson vyzval svět, aby donutil Asadovu vládu nést za útok odpovědnost. Ostře zaútočil na Rusko, které v roce 2013 přimělo syrskou vládu vzdát se chemických zbraní. "Rusko se opakovaně pokouší narušit vyšetřování útoku na Chán Šajchún a stále Asada kryje. Takové chování pouze podrývá všeobecnou shodu, která panuje v otázce používání chemických zbraní. Vyzývám Rusko, aby přestalo s ochranou svého odpudivého spojence a aby plnilo svůj závazek, že zajistí, aby už chemické zbraně nebyly použity," stojí v Johnsonově prohlášení.

Johnson v minulosti charakterizoval vztahy své země k Rusku za problematické, ale řekl, že politikou vlády je udržovat s Ruskem kontakty v otázkách společného zájmu. Ministr se letos do Ruska chystá k jednání o bezpečnostních tématech. Původní termín návštěvy po dubnovém útoku na Chán Šajchún zrušil.

Moskva: Mezinárodní koalice dobyla syrskou Rakku pomocí „barbarského bombardování“

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!