Z mysu Canaveral odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX | E15.cz

Vše o realitách

Vše o realitách Vstoupit do speciálu

Z mysu Canaveral odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX

ČTK

Z kosmodromu na floridském mysu Canaveral dnes úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX. Pro Falcon 9 je to první let z mysu Canaveral od loňského září, kdy tam raketa stejného typu při předletovém testu explodovala na odpalovací rampě. Letos v lednu již raketa Falcon 9 úspěšně odstartovala z kalifornské Vandenbergovy základny.

 

Start byl původně plánován na sobotu, ale krátce před zážehem motorů byl kvůli možné závadě na systému vektorové kontroly tahu zastaven.

Raketa dnes do kosmu vynesla vesmírnou loď Dragon, na jejíž palubě jsou nejen zásoby pro posádku Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), ale i vědecké přístroj. U komplexu loď zakotví ve středu.

Renesance SpaceX: Do vesmíru chce létat dvakrát měsíčně

SpaceX krátce po startu oznámil, že Dragon dosáhl správné stanovené oběžné dráhy a že úspěšně rozložil solární panely. Firma také na twitteru napsala, že první stupeň nosné rakety přistál ve stanové zóně. Společnost chce použité stupně znovu využívat, aby lety zlevnila.

Společnost SpaceX, za kterou stojí podnikatel Elon Musk, plánuje letos vyslat na oběžnou dráhu 27 raket, což je trojnásobek loňského počtu. Vedle komerčních projektů je firma i jednou ze dvou společností, které si americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vybral pro přepravu nákladu k ISS.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!