Za pádem malajsijského letadla v Donbasu prý stojí ruský agent | E15.cz

Za pádem malajsijského letadla v Donbasu prý stojí ruský agent

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za katastrofu malajsijského letadla nad východní Ukrajinou, při níž v polovině loňského července zahynulo téměř 300 lidí, může být odpovědný bývalý vysoký důstojník ruské vojenské rozvědky. S odvoláním na zjištění ukrajinských a nizozemských vyšetřovatelů to oznámil nizozemský zpravodajský server NRC. Podle serveru jde o první náznak, že do tragické havárie může být přímo zapleteno Rusko.

Nizozemský generální prokurátor Fred Westerbeke podle serveru novinářům oznámil, že vyšetřovatelé „skrz naskrz“ prostudovali odposlechy telefonických rozhovorů, které byly v kritické době vedeny v prostoru katastrofy. Řada z nich se už dříve v médiích objevila. Westerbeke žádné jméno hovořících neuvedl, prohlásil ale, že jde o „autentické rozhovory separatistů“.

Ukrajinská kontrarozvědka SBU podle nizozemských novinářů zjistila, že jedním z mužů, jejichž slova odposlechy zachycují, je jistý Sergej Petrovskij, donedávna generálmajor ruské vojenské rozvědky GRU. Petrovskij, který v konverzaci používal krycí jméno Chmuryj, podle Kyjeva loni v dubnu ruskou špionážní agenturu opustil a připojil se k východoukrajinským povstalcům. Byl údajně zástupcem tehdejšího doněckého „ministra obrany“ Igora Girkina-Strelkova.

Galerie: Vyšetřovatelé na místě tragédie

Klíčová figura

Odposlechy naznačují, že „Chmuryj“ mohl být v tragickém incidentu klíčovou figurou. Zajišťoval přepravu protiletadlového systému Buk-M do Doněcku a dál na frontu. Podle nizozemských vyšetřovatelů existují náznaky, že malajsijský letoun byl sestřelen právě touto zbraní. Rusko takovou verzi události popírá a tvrdí, že malajsijský stroj mohlo sestřelit ukrajinské letadlo.

Vyšetřování katastrofy, které vedou nizozemští, malajsijští a ukrajinští experti, stále nebylo ukončeno. Neštěstí si vyžádalo 298 obětí, 196 z nich byli Nizozemci. Server NRC uvedl, že nizozemská strana si v Rusku oficiálně vyžádala „jisté informace“. Westerbeke prý v dohledné době odjede do Moskvy, aby se seznámil s ruskou verzí neštěstí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.