Záchranná brzda pro sociální systém nestačí, Cameron chce větší ústupky EU | E15.cz

Záchranná brzda pro sociální systém nestačí, Cameron chce větší ústupky EU

David Cameron a Jean-Claude Juncker po jednání
David Cameron a Jean-Claude Juncker po jednání
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britskému premiérovi Davidu Cameronovi nestačí návrh Evropské unie na zavedení takzvané záchranné brzdy pro případ, že přistěhovalci z jiných unijních zemí zahltí sociální systém přijímajícího státu, tedy v konkrétním případě Británie. Brusel reagoval na britskou snahu omezit určité typy sociálních dávek lidem, kteří do Británie přicházejí z jiných zemí Evropské unie.

Londýn usiluje o uvolnění svazků s unií a plánovanou dohodu se zbývajícími 27 členy Evropské unie chce předložit britským voličům v referendu nejpozději do konce příštího roku.

„Chceme skoncovat s myšlenkou, že výměnou za něco nebude nic. Říkalo se, že to není možné, ale na stole už nyní leží návrh. Není ale ještě dost dobrý, je zapotřebí více práce, ale děláme pokroky,“ řekl Cameron televizi BBC po setkání s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

„Učinili jsme dnes pokrok, ale to nestačí, bude to těžké,“ řekl také britský ministerský předseda zpravodajské televizi Sky News. „V případě, že smlouva bude dobrá, přijmu ji, pokud tomu tak nebude, tak ji nepřijmu,“ dodal Cameron. Premiér už před odletem do Bruselu dal v Londýně najevo, že dosavadní unijní odpověď na britské požadavky nejde dostatečně daleko. Dodal nicméně, že je povzbuzující, že Evropská komise přichází s nápady, jak Británii vyhovět.

Mnohé unijní země mají problém s britským záměrem omezit určité typy sociálních dávek lidem, kteří do Británie přišli z jiných zemí Evropské unie. Původní plán Londýna předpokládal, že by na ně měli nárok jen lidé, kteří v Británii pobývají alespoň čtyři roky. Takový postup ale jako diskriminační odmítla řada zemí včetně Česka.

Protinávrhem Bruselu je „záchranná brzda“ či pojistka, která by státům Evropské unie umožnila v případě enormního tlaku na sociální systém omezit počet přistěhovalců z dalších zemí osmadvacítky. Agentura Reuters s odvoláním na zdroje blízké vyjednávání uvedla, že unie chce ale donutit Londýn, aby nejprve prokázal, že jeho sociální systém je v ohrožení. Navíc ostatní státy EU mají i tak mít právo veta na to, aby byla „brzda“ použita.

Migrační otázka

Camerona čeká v neděli v Londýně schůzka s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, který doufá, že některé z nejsložitějších otázek, zejména ty kolem migrace, půjde vyřešit během víkendu, aby mohl předložit rámcovou dohodu k posouzení vedoucím představitelům ostatních 27 zemí začátkem příštího týdne.

Dohodu chtějí mít premiéři a prezidenti evropských zemí připravenou do příštího summitu EU, který bude 18. a 19. února. Cameron ale už dříve upozornil, že pokud nebude s evropským protinávrhem dostatečně spokojen, je připraven vyjednávat dál. Shody se už nejspíš z velké části nebo zcela dosáhlo ohledně dalších tří požadavků Londýna, tedy v oblastech jako jsou snahy o vyšší konkurenceschopnost, méně byrokracie či výraznější zapojení národních parlamentů do unijního rozhodování.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video