Britové jsou pro odchod z EU, ukazuje průzkum. Navzdory přání Camerona
Cameron se tak vyjádřil po čtvrtečním zveřejnění výsledků nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, podle kterého většina Britů změnila svůj názor na EU a v referendu, které se má konat do konce roku 2017, by opuštění unie podpořila.
„Britská veřejnost rozhodne. Musíme vyhovět tomuto rozhodnutí, ať již bude jakékoli,“ řekl Cameron. Na otázku, zda vláda vypracovává pohotovostní plán pro případný odchod z EU, Cameron řekl, že má plány pro sjednání nové dohody s EU a pro referendum. Pomáhá mu v tom státní správa. Pokud v tomto směru neuspěje, vznikne prý nová situace.
Podle agentury Reuters vyjádřil spolutvůrce kampaně za odchod z EU Arron Banks názor, že Cameronovu snahu o přeměnu vztahů EU a Británie nebudou brát v unii vážně, pokud nebude vážně připraven ji opustit. Absence příprav na odchod tak podle něho sděluje unii i britským voličům, že vlastně opustit EU ani nechce a dohoda, které dosáhne, nebude mít hodnotu ani papíru, na kterém bude napsaná.
Podaří se reforma EU?
„Pro Británii by bylo nejlepší, kdyby zůstala v reformované EU,“ řekl dnes Cameron. „Jsem si jistý, že bude dosaženo dohody v únoru,“ dodal. V únoru se koná příští summit EU v Bruselu. Pokud tomu tak bude, referendum by se mohlo konat už v létě.
Pokud v únoru k dohodě nedojde, referendum by se odložilo „na září nebo ještě později“. „Mnohem víc mě zajímá obsah dohody, než načasování,“ upozornil Cameron.
Premiér také řekl, že má v úmyslu setrvat ve své funkci v čele vlády nezávisle na tom, jak referendum dopadne, a tedy i v případě, že Britové se nebudou řídit jeho doporučením.
Cameron zdůraznil, že jeho kontroverzní žádost o omezení britských sociálních dávek pro občany z jiných unijních zemí, jejímž cílem je snížení migrace do Británie, je „stále na stole“. Dodal nicméně, že je připraven přijmout alternativní návrhy v případě, že by měly „stejný účinek“.