Žádné rušení sankcí ani Rusko v EU, odmítl Sobotka Zemanovy výroky | E15.cz

Žádné rušení sankcí ani Rusko v EU, odmítl Sobotka Zemanovy výroky

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do konce letošního roku nelze předpokládat naplnění minských dohod o příměří na Ukrajině, na které jsou navázány sankce Evropské unie proti Rusku. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tak reagoval na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který v rozhovoru pro ruský rozhlas uvedl, že by EU mohla zrušit protiruské sankce do konce roku. Podle Zemana je Sobotkovo vyjádření "odhadem proti odhadu".

Také Zemanův názor, že by se Rusko mohlo do 20 let stát členem unie, není podle premiéra na pořadu dne. Za aktuální Sobotka považuje potřebu zlepšit komunikaci mezi EU a Euroasijskou hospodářskou unií, zformovanou Moskvou, a vztahy s Ruskem napjaté kvůli konfliktu na Ukrajině.

Sobotka: Nejdřív minské dohody, pak konec sankcí

„Sankce, které přijala Evropská unie, jsou těsně propojeny s minskými dohodami. Minské dohody zatím plněny nejsou, a to plnění minských dohod je rozloženo na celé období letošního roku. Čili nedá se předpokládat realisticky, že minské dohody budou splněny ještě před koncem letošního roku,“ uvedl Sobotka.

Souhlasil nicméně s tím, aby sankce byly zmírněny nebo zrušeny, pokud se dohody z běloruské metropole naplní. „Ale klíčová je podmínka naplnění minských dohod, a to jak ze strany Ukrajiny, tak přirozeně ze strany (východoukrajinských) separatistů, kteří postupují v dohodě s Ruskem,“ zdůraznil premiér.

„Je to odhad proti odhadu. Pan premiér Sobotka koneckonců připustil zmírnění nebo zrušení sankcí a je pouze poněkud pesimističtější než já v časovém odhadu, takže ten rozdíl není veliký,“ řekl dnes Zeman na Pražském hradě novinářům. Dodal, že jeho odhad je podmíněn tím, že na východě Ukrajiny budou oboustranně důsledně dodržovány minské dohody. „Předpoklad číslo dva je, že roste počet členských zemí Evropské unie, které se vyslovují vůči sankcím negativně,“ poznamenal. Jestli sankce budou zrušeny nebo zmírněny ke konci roku nebo o půl roku později, je podle českého prezidenta pouze technický detail.

Zeman: Putin mě ujistil, že invaze na Ukrajinu nehrozí

Zeman také podotkl, že se v minulosti vyjádřil pro zpřísnění sankcí, kdyby došlo třeba k ruské invazi na východní Ukrajinu. „Prezident Putin mě ujistil, že nic takového nehrozí,“ řekl.

Při setkání s novináři po pietním aktu na Olšanských hřbitovech se Sobotka vyjádřil i k Zemanovu názoru na možné členství Ruska v EU do dvou dekád. „Já myslím, že máme teď úkoly, které jsou asi aktuálnější a týkají se rozšíření Evropské unie o země, které už s Evropskou unií mají podepsanou asociační dohodu,“ uvedl premiér.

Podle něj Moskva také zatím neavizovala, že by o takové členství měla zájem. „Naopak Rusko vytváří své vlastní integrační uskupení, Euroasijskou unii, a to, co je myslím na pořadu dne, je zlepšit komunikaci mezi Euroasijskou unií a Evropskou unií, aby nedocházelo ke konfliktům a obchodním válkám,“ soudí Sobotka.

„Na co bychom se měli soustředit, je překonat krizi na Ukrajině a zlepšit vztahy, které dneska jsou mezi Evropou a Ruskem velmi napjaté právě v důsledku přístupu Ruska k ukrajinské krizi,“ dodal premiér.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video