Zahraničnímu obchodu se dařilo, zrychlila i průmyslová výroba. Zpomalil růst stavebnictví | E15.cz

Zahraničnímu obchodu se dařilo, zrychlila i průmyslová výroba. Zpomalil růst stavebnictví

Budova Českého statistického úřadu (ilustrační foto)
Budova Českého statistického úřadu (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Zahraniční obchod skončil v červenci schodkem 2,1 miliardy korun, který byl meziročně o 1,9 miliardy větší. Export tuzemských firem vzrostl meziročně o 5,8 procenta a dovoz o 6,6 procenta. Zpomalení meziročního růstu na 1,8 procent po červnovém revidovaném růstu 8 procent. Rostlo pozemní stavitelství, inženýrské kleslo. Svůj meziroční růst na 3,3 pct po červnovém revidovaném růstu 3 procenta zrychlila průmyslová výroba. Dařilo se mimo jiné výrobě aut. Data přinesl Český statistický úřad.

"Hlavním činitelem na červencový zahraniční obchod byla ropa a obchod s motorovými vozidly. Na zvýšení schodku se kromě toho projevil také obchod se zemním plynem a základními kovy," uvedl Karel Král z odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ. Příznivý vliv měl růst přebytku obchodu s motorovými vozidly, přívěsy a návěsy.

V porovnání s červencem loňského roku vzrostl vývoz o 5,8 procenta na 240,1 miliardy korun a dovoz o 6,6 procenta na 242,1 miliardy korun.

Bilance zahraničního obchodu se státy EU 28 skončila v červenci přebytkem 38,9 miliardy Kč a byla meziročně o 7,4 miliardy korun vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 9,5 miliardy korun na 39,7 miliardy korun.

Průmyslová výroba v červenci zrychlila meziroční růst na 3,3 procenta po červnovém revidovaném růstu tři procenta. Dařilo se mimo jiné výrobě aut, strojů a zařízení i kovovýrobě. Pokles naopak zaznamenaly výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla či výroba ostatních dopravních prostředků, tedy lodí, lokomotiv, letadel či jízdních kol.

Proti předchozímu měsíci byla průmyslová produkce po vyloučení sezonních vlivů reálně nižší o 9,8 procenta. Hodnota nových zakázek však v červenci meziročně stoupla o 7,6 procenta.

Stavební výroba v ČR v červenci reálně meziročně zpomalila růst na 1,8 procenta po červnovém revidovaném růstu osm procent. Produkce v pozemním stavitelství vzrostla o 7,5 procenta, v inženýrském naopak klesla o 10,2 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce v červenci po vyloučení sezónních vlivů reálně nižší o 2,6 procenta. 

Stavební úřady vydaly v červenci meziročně o 1,7 procenta stavebních povolení méně, orientační hodnota těchto povolení ale vzrostla o polovinu. Meziročně se začalo stavět více bytů a také dokončeno jich bylo více.

Pracovníků ve stavebních firmách s 50 a více zaměstnanci v červenci meziročně ubylo o 1,7 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla oproti loňskému červenci o 1,4 procenta na 35 238 korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.