Země Evropské unie odsouhlasily návrh rozpočtu unie na příští rok. Závazky se mají zvýšit o dvě procenta | e15.cz

Země Evropské unie odsouhlasily návrh rozpočtu unie na příští rok. Závazky se mají zvýšit o dvě procenta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Diplomaté zemí Evropské unie odsouhlasili svou představu podoby unijního rozpočtu na příští rok. Návrh počítá se závazky 164,1 miliardy eur (4,2 bilionu korun) a platbami 148,2 miliardy eur (3,8 bilionu korun). Proti letošnímu roku se mají závazky zvýšit o 2,04 procenta a platby o 2,34 procenta. Vyplývá to z prohlášení Rady Evropské unie.

Podle tiskové zprávy jsou prioritami rozpočtu ekonomický růst, migrace a bezpečnost. V některých případech návrh reviduje čísla navržená Evropskou komisí, která chtěla závazky i platby zvýšit o tři procenta. V rozpočtu má být také dostatečná rezerva pro neočekávané potřeby.

Závazky představují odhodlání financovat budoucí výdaje, tedy například prostředky přislíbené ve smlouvách. Platby vyjadřují očekávání, kolik peněz bude v daném roce skutečně potřeba zaplatit. Na konečné podobě rozpočtu se budou muset shodnout členské země EU a Evropský parlament.

Rada EU by měla formálně přijmout svůj postoj k rozpočtu na počátku září. To bude sloužit jako mandát rakouskému předsednictví k jednání o rozpočtu na rok 2019 s Evropským parlamentem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video