Země Evropské unie odsouhlasily návrh rozpočtu unie na příští rok. Závazky se mají zvýšit o dvě procenta | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Země Evropské unie odsouhlasily návrh rozpočtu unie na příští rok. Závazky se mají zvýšit o dvě procenta

ČTK

Diplomaté zemí Evropské unie odsouhlasili svou představu podoby unijního rozpočtu na příští rok. Návrh počítá se závazky 164,1 miliardy eur (4,2 bilionu korun) a platbami 148,2 miliardy eur (3,8 bilionu korun). Proti letošnímu roku se mají závazky zvýšit o 2,04 procenta a platby o 2,34 procenta. Vyplývá to z prohlášení Rady Evropské unie.

Podle tiskové zprávy jsou prioritami rozpočtu ekonomický růst, migrace a bezpečnost. V některých případech návrh reviduje čísla navržená Evropskou komisí, která chtěla závazky i platby zvýšit o tři procenta. V rozpočtu má být také dostatečná rezerva pro neočekávané potřeby.

Závazky představují odhodlání financovat budoucí výdaje, tedy například prostředky přislíbené ve smlouvách. Platby vyjadřují očekávání, kolik peněz bude v daném roce skutečně potřeba zaplatit. Na konečné podobě rozpočtu se budou muset shodnout členské země EU a Evropský parlament.

Rada EU by měla formálně přijmout svůj postoj k rozpočtu na počátku září. To bude sloužit jako mandát rakouskému předsednictví k jednání o rozpočtu na rok 2019 s Evropským parlamentem.

Eurokomisař Oettinger: EU by měla svým členům spolufinancovat péči o migranty
Evropská komise chce zatraktivnit vstup do eurozóny, snaživým uchazečům by dala miliardy
Česku hrozí vyschnutí penězovodů z EU. Musíme si najít spojence i mimo region, tvrdí Pospíšil

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!