Olympiáda 2018: kompletní informace o ZOH v Pchjongčchangu | E15.cz

Zimní olympiáda je tady. Čtěte vše, co potřebujete vědět o velké sportovní události

Zimní olympiáda je tady. Čtěte vše, co potřebujete vědět o velké sportovní události
zimní olympijské hry (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

red

V pořadí XXIII. zimní olympijské hry se konají od 9. února do 25. února 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu. Olympiádu oficiálně zahájil ceremoniál, který se uskutečnil na zcela nově postaveném stadionu v Tegwalljongu. A letošní ZOH přinese spoustu zajímavých událostí. Zlaté medaile bude za Českou republiku obhajovat Martina Sáblíková a Eva Samková, biatlonistka Gabriela Koukalová účast kvůli bolesti lýtek musela zrušit. Velká změna zasáhne i olympijský hokej, který se bude muset obejít bez hvězd z NHL.

Dějiště olympiády 2018: Pchjongčchang a Kangnung

Kvůli zimním olympijským hrám 2018 se muselo v okolí jihokorejského Pchjongčchangu vybudovat hned několik nových stadionů a sportovišť. Hlavní dějiště budou dvě.

Horské středisko se nachází v okolí samotného Pchjongčchangu, zhruba 45 minut cesty od něho se pak nachází pobřežní město Kangnung, kde se odehrají veškeré halové disciplíny. Za zmínku stojí i nově vybudovaný olympijský stadion, kde se bude konat zahajovací i závěrečný ceremoniál.

Sportoviště a stadiony na OH 2018 »

Fotbalové kluby si výrazně polepšily. Prohlédněte si žebříček těch nejbohatších týmů

České medailové naděje

Do Jižní Koreje odcestuje početná česká výprava. Na ZOH 2018 vyráží celkem 92 sportovců, jen pár dnů před zahájením se bohužel ošklivě zranil lyžař Kryštof Krýzl a o olympiádu přišel, stejně jako před ním hvězdná biatlonistka Gabriela Koukalová, kterou do Pchjongčchangu nepustila bolavá lýtka. Největšími českými nadějemi na medaile tak jsou snowboardistka Eva Samková a rychlobruslařka Martina Sáblíková, které budou obhajovat zlatou medaili z ZOH v Soči.

Na jeden z cenných kovů si ale dělá zálusk i obojživelnice Ester Ledecká, jejíž start na lyžích i na snowboardu bude sledovat celý svět, biatlonisté Ondřej MoravecVeronika VítkováEva Puskarčíková či Michal Krčmář, ale i druhá rychlobruslařka Karolína Erbanová, která nedlouho před olympiádou vyhrála závod Světového poháru.

Češi na OH 2018: přehled a vizitky reprezentantů »

Supermoderní Allianz Arena vyniká i největším parkovištěm v Evropě. Nahlédněte do jejího zákulisí

Hokej bez hvězd z NHL, ale se šancí na medaili

Poprvé od roku 1998 se na zimních olympijských hrách nepředstaví hvězdní hokejisté ze zámořské NHL. O to větší šanci na zisk nějakého z cenných kovů však bude mít česká reprezentace. Ta už v Euro Hockey Tour s týmem složeným většinou z hráčů z ruské KHL ukázala, že se může měřit se světovými špičkami. V nominaci nechybí Martin EratRoman Červenka či Pavel Francouz.

Nominace českých hokejistů na olympiádu 2018 »

Hokej na OH: Program, ONLINE přenosy »

Pozlacené bundy á la Samková i čepice Raškovky

Když před čtyřmi lety přebírala Eva Samková zlatou medaili, dala si naruby svou bundu, která měla zlatou podšívku. Tím se inspirovali tvůrci letošní kolekce pro české sportovce a vytvořili oboustrannou bundu, jejíž spodní strana je právě zlatá. Za zmínku stojí i čepice Raškovka, která zase odkazuje na Jiřího Rašku, který před padesáti lety na olympiádě v Grenoblu ve skoku na lyžích vybojoval zlatou medaili.

Hodnota klubů NHL výrazně vzrostla, Calgary ale příchod Jágra příliš nepomohl
 

Časový posun na olympiádě 2018

Důležitou informací pro české fanoušky je i časový posun. Jihokorejský Pchjongčchang se nachází více než osm tisíc kilometrů od České republiky a proti Česku je tam osmihodinový časový posun. Pokud tedy závod začíná v Koreji v osm hodin večer, u nás ho budeme sledovat v poledne. Soutěže začínají v Pchjongčchangu většinou kolem deváté ráno, v tu chvíli bude v Česku jedna hodina v noci.

Kompletní program OH 2018 »

Medailové pořadí OH 2018 »

Autor: red
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!