Zlatý věk Ruska nastane s okupací Velké Británie, prohlásil vůdce ukrajinských separatistů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Zlatý věk Ruska nastane s okupací Velké Británie, prohlásil vůdce ukrajinských separatistů

ČTK

Vůdce donbaských separatistů Alexandr Zacharčenko v talk-show konzervativní ruské televize označil okupaci Velké Británie za podmínku nástupu zlatého věku Ruska. Dobytí ukrajinské metropole Kyjeva je podle šéfa samozvané Doněcké lidové republiky jen dílčím úkolem.

"Nestačí ani obsadit Berlín, je třeba jít dál a okupovat celou Británii jako takovou. Veškeré zlo, veškerý ruský osud spočívá v anglosaském (regionu). Pokud ho obsadíme, nastoupí podle všech našich předpokladů zlatý věk Ruska," prohlásil Zacharčenko v pondělním vysílání televize Cargrad TV, soukromého kanálu šířícího krajně konzervativní názory a pravoslavný extremismus.

Právě touto cestou se podle donbaského separatisty Rusku vrátí "ztracená" území. "Vrátíme území, které ztratilo ruské impérium, a navíc zabereme území, která jsme měli dostat od dob Krymské války," dodal Zacharčenko.

V souvislosti s Krymskou válkou (1853-56) očividně hovořil o ruské expanzi na Balkán, zejména do dnešního Rumunska a Moldavska.

Ze Zacharčenkova proslovu není jasné, zda šlo o nadsázku. Slova o dobytí Velké Británie vůdce doněckých radikálů pronesl s vážnou tváří. Teze o rozšíření "ruského světa" za hranice dnešní Ruské federace se nezřídka objevují v projevech ideologů velkoruského šovinismu. Zatím své plány ale omezovali obsazením rusky mluvících oblastí Ukrajiny.

Hynek Kmoníček: Evropa hledá samu sebe
Komentář Michaela Romancova: Putin hledá přátele. Opravdu?
Ruský soud zmrazil 3,7 miliardy na účtech firmy IKEA

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!