Akcie sprintují na válečné rallye, investoři utíkají od dluhopisů | e15.cz
Štítek Premium

Akcie sprintují na válečné rallye. Investoři utíkají od dluhopisů, nebojí se ani rizikových trhů

Na pozadí krvavé války, drtivě sílící inflace a totální nejistoty o byť i jen krátkodobém výhledu světové ekonomiky totiž mají akcie za sebou paradoxně nejsilnější čtyři týdny za poslední rok a půl.
Na pozadí krvavé války, drtivě sílící inflace a totální nejistoty o byť i jen krátkodobém výhledu světové ekonomiky totiž mají akcie za sebou paradoxně nejsilnější čtyři týdny za poslední rok a půl.
• 
ZDROJ: ČTK
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Akcioví investoři mají za sebou těžko uvěřitelný měsíc. Na pozadí krvavé války, sílící inflace a totální nejistoty o byť i jen krátkodobém výhledu světové ekonomiky totiž mají akcie za sebou paradoxně nejsilnější čtyři týdny za poslední rok a půl. Přesněji od okamžiku, kdy americký Pfizer triumfálně představil vakcínu proti koronaviru a odstartoval tak epilog globální pandemie. Světové akcie jako celek podražily od počátku března o více než sedm procent, celá řada trhů včetně Prahy ale vynesla investorům podstatně více. Přehnaný optimismus ale není namístě, ve srovnání se začátkem roku burzy stále ztrácejí.

Akciím přeje i fakt, že v očekávání masivního růstu úrokových sazeb napříč světem kvůli inflaci se investoři zbavují státních i firemních dluhopisů. Část peněz přitom nachází svůj nový cíl právě na akciových burzách.

„Výkonnost akcií není adekvátní a stojí za ní z velké části i technické faktory,“ uvádí ekonom Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Burziánům je podle něho zřejmé, že válka na Ukrajině nepřeroste v širší konflikt mezi Ruskem a zeměmi NATO.

Z(a)tracená čísla: Stagflace si podmaňuje svět. Zdrtí chamtivce i investiční střelce

Video se připravuje ...
Z(a)tracena cisla 7.4.

„Roli sehrál i fakt, že investoři ke konci kvartálu rebalancují svá portfolia. Jelikož v první fázi propadu na burzách spadl podíl akciové složky v portfoliích vyvážených fondů, museli institucionální investoři ve velkém dokupovat akcie, aby se opět dostali na své cílové alokace,“ dodává Pfeiler.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery