Inflace zpomalila na 0,5 procenta, projevuje se levnější benzin a potraviny | E15.cz

Inflace zpomalila na 0,5 procenta, projevuje se levnější benzin a potraviny

Čerpací stanice Shell
Čerpací stanice Shell
• 
ZDROJ: E15
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Meziroční inflace v září zpomalila tempo na 0,5 procenta ze srpnových 0,6 procenta. Ovlivnilo to zejména zlevnění potravin a nealkoholických nápojů, levnější pohonné hmoty a menší růst cen alkoholu a tabáku. Analytici očekávali, že meziroční inflace zůstane na 0,6 procenta.

Proti srpnu spotřebitelské ceny klesly o 0,2 procenta, a to především kvůli levnějším dovoleným na konci letní sezony. Podle statistiků se ceny v oddíle rekreace a kultura kvůli levnějším dovoleným snížily o 13 procent. Vedle toho zlevnilo i ovoce, jogurty a zelenina a rovněž klesly ceny za zboží a služby pro osobní péči.

"Doba velmi nízké inflace se však i tak chýlí ke svému konci s tím, jak se začínají zvyšovat ceny pohonných hmot a zejména pak i služeb na českém trhu. Inflace už v závěru roku zamíří nad hranici jednoho procenta a dostane se tak do tolerančního pásma centrální banky," uvádí analytik ČSOB Petr Dufek.


V meziročním srovnání měl na vývoj inflace vliv zejména nižší růst cen alkoholu a tabáku, například víno zlevnilo o 1,7 procenta. Ceny šly dolů i u potravin, například u pekárenských výrobků a obilovin klesly o 0,4 procenta, u zeleniny o 9,2 procenta a u ovoce o 8,5 procenta.

Na snižování meziroční cenové hladiny působilo také opětovné zlevnění pohonných hmot v dopravě. Jejich ceny byly v září meziročně nižší o 7,3 procenta. Ceny zemního plynu pro potřeby bydlení proti loňskému září klesly o 6,9 procenta.

V úhrnu ceny meziročně v září klesly o 0,1 procenta, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,5 procenta. Proti srpnu byly ceny zboží úhrnem vyšší o 0,1 procenta, naopak u služeb se snížily o 0,7 procenta.

 


 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah