Loňský rok byl pro akciové trhy nejhorší od roku 2008 | E15.cz

Loňský rok byl pro akciové trhy nejhorší od roku 2008

Světové trhy klesaly i přes víkend.
Světové trhy klesaly i přes víkend.
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rok 2011 znamenal pro světové akciové trhy po dvou letech oživení z krizového roku 2008 studenou sprchu a většina burz zaznamenala nejhorší výkon za tři roky. Vývoj na trzích určil letní propad, který odrážel zásadní změnu očekávání investorů ohledně vývoje globální ekonomiky. Převládly obavy z toho, že svět se pod vlivem dluhové krize v eurozóně vrátí k útlumu a možná i recesi.

Dluhová krize se v létě začala šířit z malých okrajových zemí do největších ekonomik jižní Evropy, tedy Itálie a Španělska, což vyvolalo spekulace ohledně samého přežití měnové unie. Situaci v létě zhoršily i dluhové problémy Spojených států a signály útlumu rozvojových ekonomik v čele s Čínou.

To vše světové trhy po slibném vývoji prvního pololetí srazilo na přelomu července a srpna prudce dolů a do konce roku evropské burzy zůstaly na výrazně nižších úrovních a jinde jen ztěžka mazaly ztráty. Investoři se v létě kvůli zhoršení ekonomických vyhlídek začali stahovat i z trhů komodit, a podobně jako za finanční krize na podzim 2008, se přesunovali k nejbezpečnějším aktivům jako státním dluhopisům USA a Německa, ke zlatu a americkému dolaru.

Nejhůř dopadly evropské burzy

Katastrofální byl loňský rok zejména pro evropské burzy, jejichž indexy v obavách z přetrvání a šíření dluhové krize téměř všude klesly a jedinou výjimkou bylo Irsko. Nejhůře dopadly podle očekávání Atény, kde se hodnota obchodovaných akcií propadla o více než 50 procent. Vesměs dvouciferné ztráty utrpěly největší burzy Evropy. To dopadlo i na střední a východní Evropu, kde burzy včetně Prahy klesly kolem 20 procent a zažily nejhorší propady od roku 2008.

Podobné ztráty byly pravidlem i ve východní Asii, tedy v Japonsku, Číně a Jižní Koreji. Lépe si vedly akcie v jihovýchodní Asii, kde některé burzy zaznamenaly mírný nárůst.

Americkým akciím se podařilo ztráty smazat

Americké akcie nakonec letní ztráty vesměs smazaly, protože ke konci roku trh povzbudily zlepšené vyhlídky domácí ekonomiky. Více než pětiprocentní růst Dow Jonesova indexu předčil výkon většiny ostatních světových burz. Celosvětový akciový index MSCI ale vykázal za loňský rok pokles o téměř deset procent.

Analytici předpokládají, že počátkem příštího roku bude pokračovat kolísavý trend minulých měsíců. Trh se bude zajímat zejména o vývoj dluhové krize v eurozóně a sledovat známky zpomalování globální ekonomiky.

Zatímco v eurozóně se čeká dočasný návrat do recese a ekonomika USA se naopak začíná poněkud zlepšovat, investory bude nejvíce zajímat, zda dojde k obávanému výraznému zpomalení v Číně, která byla po finanční krizi hlavním motorem světové ekonomiky.

Procentní změny indexů světových burz za rok 2011

Procentní změny indexů světových burz za rok 2011 Autor: CTK

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah