Nejistota a překvapení investorů. Evropské akcie po volbách v USA zakolísaly

burza, akcie

burza, akcie

Burzovní palác Praha
Burzovní palác Praha
Burzovní palác Praha
Burza
Burza, Frankfurt - ilustrační foto
6
Fotogalerie

Evropské burzy zahájily dnešní obchodování výrazným poklesem, který se brzy zmírnil. Reagovaly tak na vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Stejně tak i pražská burza.

Většinu počátečních ztrát se však akciím brzy podařilo smazat. Hlavní index německých akcií DAX si kolem 10:00 SEČ odepisoval zhruba jedno procento, krátce po otevření burzy přitom ztrácel téměř tři procenta.

Panevropský index STOXX Europe 600 zmírnil svůj pokles na pouhých 0,6 procenta z dřívějších dvou procent.

„Trumpovo prezidentství není dobrou zprávou,“ uvedl analytik Ronny Claeys ze společnosti KBC Asset Management. „Skutečně nevíme, jaká bude jeho politika, takže tu máme zvýšenou nejistotu,“ dodal.

Pražská burza dnes po otevření odepsala téměř 1,2 procenta. Kolem 09:30 ztrátu umazala na 0,84 procenta a index PX se dostal na 890,43 bodu. Pokles táhly akcie bank a energetické společnosti ČEZ.

Na pražském akciovém trhu cenné papíry Erste Bank kolem 09:30 ztrácely 0,72 procenta na 706 korun a Komerční bance ubraly 0,94 procenta na 896 korun. Ještě výraznější byl propad akcií Moneta Money Bank o 2,10 procenta na 81,50 koruny. Cenné papíry pojišťovny VIG klesaly o 1,45 procenta na 482 Kč.

Akcie ČEZ odepisovaly 1,65 procenta na 447 korun. Vůbec nejvýraznější ztrátu o 2,67 procenta na 56,40 koruny vykazovaly půl hodiny po otevření pražské burzy cenné papíry mediální společnosti CME, se kterými se obchoduje také na trhu Nasdaq v USA.

Kurz české měny vůči euru na výsledky amerických voleb téměř nereagoval. Na úrovni 27,03 Kč/EUR zůstal blízko úterního závěru. Proti dolaru koruna zpevnila téměř o dvacetník na 24,31 Kč/USD.

 

Překvapivý Trumpův úspěch v prezidentských volbách zasáhl rovněž asijské akciové trhy. Hlavní index tokijské burzy Nikkei uzavřel dnešní obchodování s poklesem o 5,4 procenta. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní propad od června, kdy se burzy dostaly pod tlak kvůli rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

Pouze omezený pokles vykázaly v reakci na překvapivý výsledek amerických prezidentských voleb akcie čínských podniků. Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, zakončil obchodování se ztrátou půl procenta.

Investoři v amerických prezidentských volbách preferovali demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, která by podle nich zachovala současné směřování Spojených států. Trumpovo vítězství mají naopak spojeno s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země.