Oslabování koruny letos stálo centrální banku již 520 miliard | E15.cz

Oslabování koruny letos stálo centrální banku již 520 miliard

ilustrační fotokoláž
ilustrační fotokoláž
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká národní banka v únoru na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně za zhruba 17 miliard korun. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a následně její kurz držet poblíž hranice 27 korun za euro. Od té doby do konce letošního února tak centrální banka intervenovala za zhruba 520 miliard korun.

„Poměrně nízký objem devizových intervencí za únor a pravděpodobná absence intervencí v březnu jsou pro ČNB dobrou zprávou: nízké objemy intervencí znamenají, že koruna není pod výrazným tlakem k posílení, a že ČNB tak na devizovém trhu nemá příliš práce s udržováním kurzu české měny nad kritickou úrovní 27 za euro, což je úroveň stanovená v kurzovém závazku české centrální banky,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Centrální banka zahájila intervence v listopadu 2013, kdy nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun. Další intervence přišla loni v červenci, kdy ČNB nakoupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun.

Poté v srpnu nakoupila eura asi za 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. V říjnu banka intervence na trhu neprováděla, v listopadu pak za zhruba 10 miliard korun, v prosinci za 42 miliard korun a v lednu za více než 58 miliard korun.

„Únorový objem intervencí ČNB je tak ve srovnání s lednovými hodnotami nižší, což souvisí se znovuotevřením otázky záporných sazeb. ČNB tuto možnost zmínila na svém jednání ze začátku února, čímž koruna mírně oslabila a v průběhu února se vesměs pohybovala nad hranicí kurzového závazku,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Devizové obchody ČNB (uzavřené spotové operace v milionech eur):

Devizové obchody ČNB (uzavřené spotové operace v milionech eur):Autor: ctk

Objem devizových rezerv v držení ČNB v poměru k hrubému domácímu produktu ČR se nyní blíží 40 procentům HDP, uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. Při zahájení intervenčního režimu představoval objem zhruba 22 procent HDP. „Nutno však říci, že devizové rezervy narůstají i z jiných důvodů, než je právě intervenční oslabování české měny,“ uvedl.

Poměrně nízký objem devizových intervencí za únor a pravděpodobná absence intervencí v březnu jsou podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče pro ČNB dobrou zprávou.

„Nízké objemy intervencí znamenají, že koruna není pod výrazným tlakem k posílení, a že ČNB tak na devizovém trhu nemá příliš práce s udržováním kurzu české měny nad kritickou úrovní 27 za euro,“ uvedl. Zároveň se ale domnívá, že vzhledem k nastavení měnové politiky v eurozóně se tlaky k posílení koruny obnoví a ČNB tak bude muset na devizovém trhu v dalších měsících opět zasahovat.

Bankovní rada ČNB na konci března uvedla, že jako pravděpodobné vidí ukončení režimu devizových intervencí „blíže polovině roku 2017“. Rada tak upřesnila možný konec intervenčního režimu, když letos na počátku února hovořila o první polovině roku 2017. Důvodem je inflace, která se nachází pod dvouprocentním cílem. Ten by měla ČNB plnit až na počátku roku 2017.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah