Pražská burza letos posílila o 13 procent | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Pražská burza letos posílila o 13 procent, akcie CME stouply o víc než polovinu

Pražská burza letos posílila o 13 procent, akcie CME stouply o víc než polovinu
Burzovní palác, sídlo BCPP
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

České akcie letos stouply o 13 procent, index PX končí rok na téměř 1116 bodech. Nejziskovější byly akcie mediální skupiny CME, které přidaly 57 procent hodnoty. Největší propad zaznamenaly akcie výrobce textilu Pegas Nonwovens, které přišly o 15 procent. Loni klesly tuzemské akcie o devět procent, předloni přidaly podle PX 17 procent.

„CME nejprve výrazně zlepšila svoje hospodaření, splatila značnou část dluhů, trh začal doufat v dividendu. V tom okamžiku se na trh více a více dostávaly zprávy, že celou firmu kupuje PPF. I to krátkodobě pomohlo kurzu akcií firmy," uvedl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. U akcií Pegas Nonwovens podle něj investoři nelibě nesli riziko stažení akcií z obchodování.

V případě Monety akcionáři dokázali odmítnout nevýhodnou nabídku na převzetí od skupiny PPF, vyhnout se bankovní dani a banka dosud odmítá také dobrovolný příspěvek do Národního rozvojového fondu. Kurz jejích akcií v roce 2019 slušně posílil a k tomu akcionáři dostali dividendu. U skupin Erste Bank a VIG se uklidnily obavy o další bankovní daně v zemích východní Evropy, investoři znovu našli zálibu v bankách aktivních v eurozóně, dodal Dohnal.

Kellnerova skupina se letos „vrátila“ do Evropy. Sází na telekomunikace

Akcie ČEZ nadále prodávali zahraniční investoři, kteří mají strach, že vláda prosadí výstavbu jednoho jaderného bloku za 300 miliard korun, tedy za cenu vyšší než je tržní kapitalizace celé společnosti, a to proti vůli minoritních investorů. Investoři se akcií zbavovali také v důsledku rebalancování indexů a při očekávání zelené politiky Evropské centrální banky.

Hospodaření O2 CR se nezměnilo, v některých aspektech i zlepšilo. Klíčové pro kurz jejích akcií byla ovšem absence výkupu vlastních akcií, podotkl analytik.

Bankéři z Wall Street nakupovali v Praze. JP Morgan získala procento Monety

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!