Raffaella Tenconi : Koruna je v regionu dočasně v kurzu | E15.cz

Raffaella Tenconi : Koruna je v regionu dočasně v kurzu

Raffaella Tenconi
Raffaella Tenconi
• 

Roman Chlupatý, Investičníweb.cz, GlobeReporter.org

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Měny z regionu střední a východní Evropy (CEE) jsou kvůli dluhům bohatých zemí pod tlakem. Minulý týden globálním investorům na nervy brnkala krize na periferii eurozóny a také neschopnost Američanů dohodnout se na navýšení dluhového stropu. Riziková aktiva proto zasáhly výprodeje, které odskákaly i maďarský forint a polský zlotý. Koruna naopak potvrdila pozici regionálního šampiona.

A jak Investičnímu webu řekla ekonomka Bank of America Merril Lynch Raffaella Tenconi, nemělo by se na tom v dohledné době nic měnit.

*IW: I přes vysokou míru nervozity, kterou způsobuje pokračující dluhová krize v eurozóně, některé měny z regionu CEE – jako koruna – na konci minulého týdne posilovaly. Jak to?

K posílení sice došlo. Ale to byla krátkodobá záležitost. Jistě, české koruně se celkem daří. A to proto, že je považována za bezpečný přístav. Stejně tak se může opřít o objem dlouhodobých investic, například přímých zahraničních investic, který stále roste, což drží korunu na silných úrovních. Výsledky dalších měn z regionu, jako třeba forintu a zlotého, jsou ale smíšené. Jejich kurzy přitom diktuje chuť riskovat a ne ekonomické fundamenty.

*IW: Co tedy od měn z regionu střední a východní Evropy očekáváte napříště?

Ani u forintu ani u zlotého nečekáme žádné výraznější zhodnocení. Naopak, v nadcházejících čtvrtletích si myslíme, že dojde k dalšímu oslabení. Co se pak rumunského ronu týče, ten je stabilní. I proto, že se do jeho pozice výrazně snaží promlouvat centrální banka. Navíc, Rumunsko na dluhopisových trzích není až tak závislé, což ho do jisté míry izoluje od krize eurozóny. Ale i tak by ho bezpochyby případný default Řecka zasáhl.

*IW: Znamená to, že byste v tuto chvíli sázela na českou korunu? Anebo jsme na tom nejen kvůli dluhové krizi na periferii eurozóny tak, že byste nesázela na žádnou z měn zemí CEE?

V tuto chvíli jsme bullish u české koruny. Což bude platit, dokavad bude situace v eurozóně udržitelná. Pokud se věci vyhrotí, pak všechny měny z regionu zasáhnou výprodeje.

ivesticniweb.cz

Autor: Roman Chlupatý, Investičníweb.cz, GlobeReporter.org

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.