Ropa smazala počáteční zisky, WTI je zpět pod hranicí 40 dolarů | E15.cz

Ropa smazala počáteční zisky, WTI je zpět pod hranicí 40 dolarů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Secl via Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světové ceny ropy odpoledne smazaly zisky z počátku obchodování a cena americké ropy se propadla zpět pod 40 dolarů za barel. Mezi investory převážily přetrvávají obavy z nadbytečných dodávek suroviny na trh. Ropa původně rostla díky slabšímu dolaru.

Kolem 18:20 SELČ severomořská ropa Brent ztrácela zhruba 0,8 procenta a obchodovala se za 41,8 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevnila o 1,2 procenta na 39,58 dolaru za barel, když během dne stoupla až na 40,91 dolaru za barel.

Podle analytiků trh zůstává pod zvýšeným tlakem kvůli vysoké produkci ropy i ropných produktů. Rafinerie nyní vyrábějí velké množství benzinu a dalších pohonných hmot, poptávka ale není schopna držet krok s nabídkou. Rafinerie tak pravděpodobně budou muset produkci omezit, což podle analytiků společnosti BMI Research sníží poptávku po ropě.

Rekordní těžba

Průzkum agentury Reuters minulý týden ukázal, že těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červenci pravděpodobně vzrostla o 100 tisíc barelů a dostala se na rekordních 33,41 milionu barelů denně. Přispěl k tomu zejména růst produkce v Iráku.

Investoři se navíc obávají obnoveného růstu těžby ropy ve Spojených státech. Američtí těžaři podle pátečních údajů společnosti Baker Hughes v červenci zvýšili počet provozovaných vrtných souprav o 44. To představuje nejvýraznější měsíční přírůstek od dubna 2014.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah