Česká DHL loni navýšila tržby, zisk se naopak propadl | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Česká DHL loni navýšila tržby, zisk se naopak propadl

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Česká divize celosvětového zásilkového obra DHL zažila povedený rok. DHL Express loni navýšila tržby meziročně o téměř sto milionů korun na 7,6 miliardy, mírně jí vzrostl provozní zisk na více než 130 milionů. Výsledek hospodaření po zdanění se oproti loňsku snížil o třicet milionů na téměř 176 milionů. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Zatímco loňské tržby z letecké přepravy se oproti těm z předchozího roku takřka nelišily a přesáhly dvě miliardy, tržby ze silniční a železniční přepravy vzrostly o téměř sto milionů a dovedly firmu k vyšším příjmům.

Tuzemská divize DHL Express, která patří do skupiny Deutsche Post DHL, loni také vyplatila přes 206 milionů coby podíl na zisku z roku 2018 švýcarskému holdingu Danzas AG, jenž je součástí celé skupiny. Přes 77 milionů naopak DHL Express přijala coby dividendu od tuzemské odnože DHL Global Forwarding.

Letenky i zájezdy zdraží. Některé až o polovinu, varují odborníci

Dnes firma řeší hlavně situaci kolem pandemie, například zrušení většiny letů aerolinek. „Masivní snížení dostupné komerční nákladní kapacity u všech destinací si vyžádalo úpravy našeho distribučního modelu,“ řekl deníku E15 obchodní ředitel DHL Express CZ Jakub Tomšovský.

„Zavádíme nové letecké trasy, mnohdy nepřímé, a zejména nakupujeme další leteckou přepravní kapacitu,“ vysvětlil. Dotaz na dopad pandemie na příjmy firmy nezodpověděl.

Firma, jež převáží i zdravotnický materiál, musela zavést speciální bezpečnostní opatření. Kurýři používají ochranné pomůcky, roušky, rukavice a dezinfekční prostředky. Kdo může, pracuje z domova. Firma podle údaju z loňského roku zaměstnává přes čtrnáct set lidí.

Na mzdách a odměnách jim loni vyplatila 958 milionů, meziročně tedy o téměř třicet milionů více. Kromě Ostravy a Prahy má firma též pobočku v Brně – letos na jaře má na zdejším letišti začít využívat novou halu za asi dvě stě milionů.

Šéf Eximu Nasr: Jsme ve válce. Lidé přesto chtějí ven, zájezdy mohou zdražit až o polovinu

Podle DHL zásilkový trh v posledních pěti letech rostl zhruba o deset procent ročně. Z toho těžila i konkurence. Společnost GeoPost, do které patří například česká a slovenská DPD, předloni utržila asi 186 miliard korun. Skupina Packeta, jíž patří logistická firma Zásilkovna, loni dosáhla obratu 1,3 miliardy korun. Společnost General Logistics Systems, jež má v Česku dceřinou firmu GLS, dosáhla ve finančním roce 2017/18 obratu 2,9 miliardy eur. Česká pošta loni snížila ztrátu, která se pohybovala v řádu stovek milionů korun. Přepravní služba PPL je součástí skupiny DHL.

V létě roku 2017 jsme pro vás také připravili videoreportáž z klíčového překladiště společnosti UPS na letišti Kolín/Bonn. Podívejte se na video a nahlédněte i do nákladního letadla:

Byli jsme uvnitř: takhle nakládá UPS s vašimi balíky. Nahlédněte i do dopravního letadla

Jančura: Stále věřím, že Babiš nekrade. Matovič může změnit mafiánské Slovensko

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!