Čína a Rusko budou společně vyrábět letadla, chtějí konkurovat Boeingu i Airbusu | E15.cz

Čína a Rusko budou společně vyrábět letadla, chtějí konkurovat Boeingu i Airbusu

ČTK

Čína a Rusko dnes dokončily registraci společného podniku, který bude vyvíjet a vyrábět tryskové dopravní letadlo. Odstartovaly tak projekt, jímž hodlají konkurovat firmám Airbus a Boeing, které tomuto trhu už léta dominují.

Státní podnik Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) a ruská společnost United Aircraft Corp (UAC) uvedly, že jejich cílem je výroba "konkurenceschopného letadla s širokým trupem".

Firmy o plánech na společný vývoj tryskového letadla poprvé informovaly v roce 2014, ale projekt dosud příliš nepokročil.

První Boeing 737 Max míří k zákazníkovi. Podívejte se, co všechno Boeing vyrobil

Partneři se shodli na tom, že vývojové centrum bude v Moskvě a montážní linka v Šanghaji. O dělbě práce ale stáje jednají. Dodavatele na výrobu motorů podnik chce začít poptávat ještě letos. První stroje by měly vzlétnout v období 2025 až 2028 a společnosti předpokládají, že získají deset procent trhu na úkor letounů Boeing 787 a Airbus A350.

V listopadu loňského roku společnosti ohlásily založení společného podniku a představily maketu širokotrupého stoje se dvěma uličkami, který by měl mít v základní verzi 280 sedadel a dolet až 12 tisíc kilometrů.

Rusko i Čína už teď vyvíjejí menší letadla s úzkým trupem, jimiž chtějí rovněž konkurovat Boeingu a Airbusu.

Podívejte se na letadlo, které Číňané vyvíjejí 

720p 480p 360p 240p
Čínské letadlo Comac C919

Letadlo z Číny se chystá do nebes. Má konkurovat Airbusu i Boeingu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!