ČSA rozšíří nejlevnější tarify, nabídnou nové linky na Island a do Portugalska | e15.cz

ČSA rozšíří nejlevnější tarify, nabídnou nové linky na Island a do Portugalska

Jan Šindelář

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

České aerolinie počínaje prvním prosincem výrazně změní cenovou politiku. Výsledkem bude pět cenových balíčků, ze kterých si budou moci cestující vybírat až do vyprodání letadla. Přibudou i nové destinace. Celkově se dá hovořit o zlevnění, neboť společnost výrazně rozšíří především nejlevnější nabídku pro cestující s pouze příručním zavazadlem. Chce tak ve vyhledávačích konkurovat nízkonákladovým společnostem. 

„Rozdíly v obchodní politice nízkonákladových aerolinií a tradičních společností se stírají. My nemůžeme zaspat dobu a dopustit, abychom se stali nekonkurenceschopní,“ řekl obchodní ředitel ČSA Ján Tóth. Nejlevnější tarif Value začala firma zkoušet už před rokem, pouze ovšem na sedmi destinacích (Varšava, Kodaň, Düsseldorf, Benátky, Milán, Hamburk a Řím).

Nově jej bude nabízet pro všechny své linky (vyjma Rijádu a Soulu) pod názvem Lite. Jako převrat to lze vnímat především na ruských linkách, kde taková nabídka není vůbec běžná. „Zákazník na krátkých tratích jde vyloženě po ceně,“ doplnil Tóth. O stupeň vyšší ekonomickou kategorií bude o dvacet eur dražší (v jednom směru) balíček Plus.

Ten už zahrnuje jeden kus zapsaného zavazadla a výběr sedadla. V nejlevnějších dvou tarifech nelze letenku vrátit, pouze za 60 eur změnit termín. U letenek se zavazadlem se sjednocuje váha na 23 kilogramů, padá tedy dosavadní kategorie patnáctikilové bagáže. Další tarify Flex, Business Lite a Business nabízejí více výhod, například menu. To si zároveň lze přikoupit od osmi eur ve všech třech ekonomických balíčcích.

Mění se i podmínky věrnostního programu OK Plus, cestující při letu v ekonomické třídě dostanou v ceně byznysové menu. Podle Tótha by se zlevnění nemělo projevit ve výnosech firmy negativně. „Přilákáme cestující atraktivní cenou a výnosy nám narostou přes seat load factor,“ uvedl manažer. Podle něj obsazenost letadel ČSA činila v říjnu 80 procent.

České aerolinie rovněž dnes představily čtyři nové linky, které začnou provozovat v příští letní sezoně. Nově vyšlou letadla do dánského Aarhusu, Lisabonu, Verony a Keflavíku. Další destinace chce firma potvrdit v příštích týdnech. Celkem budou ČSA příští rok létat s 18 letadly, deseti proudovými airbusy a osmi vrtulovými ATR. Dva airbusy se vrátí v dubnu ze služby v Saudské Arábii.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah