Matka British Airways chce zůstat v Evropě, omezila mimounijní podílníky | E15.cz

Matka British Airways chce zůstat v Evropě, omezila mimounijní podílníky

bru

Společnost IAG, která vlastní letecké společnosti Aer Lingus, British Airways a Iberia, zastropuje podíl držitelů svých akcií ze zemí mimo Evropskou unii na současné hodnotě 47,5 procenta. Skupina se tak rozhodla kvůli tomu, aby si před odchodem Velké Británie z EU pojistila status evropských aerolinek a z toho vyplývající výhody na unijním trhu.

Spojené království vystoupí z Evropské unie 29. března, dosud ale nebyla schválena dohoda, která by britským aerolinkám zajistila v EU stejná práva, jako mají „domácí“ společnosti. Svobodu létat bez omezení v rámci unie totiž mohou využívat jen ty aerolinky, které mají z EU nadpoloviční většinu vlastníků.

IAG je registrovaná ve Španělsku a má sídlo v Londýně. Její akcie drží lidé a firmy z celého světa, největším akcionářem jsou Qatar Airways s podílem 21,4 procenta.

Do budoucna budou ale možnosti mimounijních investorů výrazně omezené. Ve chvíli, kdy počet těchto akcionářů překročí stanovený limit 47,5 procenta, každý další takový držitel přijde o hlasovací práva. Zároveň bude vyzván, aby svou akcii do deseti dnů prodal subjektu se sídlem v EU. Pokud tak neučiní, může IAG akcii nuceně vykoupit. Skupina zároveň ujistila, že nové omezení nebude uplatňovat vůči britským občanům.  

 

Tvrdý brexit nejvíce odnesou Němci
Masakr na nebesích. Aerolinky drtí likvidační vlna
Brexit není czexit. Co fungovalo u nás, nemusí fungovat jinde, říká britský velvyslanec

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!