Oprava Negrelliho viaduktu se výrazně prodražila | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Oprava Negrelliho viaduktu se výrazně prodražila

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Zrekonstruovat ikonickou železniční stavbu Prahy vyšlo stát draho. Konečný účet Správy železnic za opravu Negrelliho viaduktu se vyšplhal na 1,9 miliardy korun.

Zakázku na stavební práce vyhrálo dříve sdružení firem Hochtief, Strabag a Avers s cenou 1,045 miliardy. Tyto náklady se později navýšily na téměř 1,5 miliardy. Zároveň tak ale narostly i celkové investiční náklady, které dnes SŽ vyčísluje na 1,9 miliardy.

Hlavním důvodem zdražení bylo zjištění, že jsou některé z oblouků viaduktu v horším technickém stavu, než se předpokládalo. To se ukázalo až během rekonstrukce.

České dráhy chystají obří nákup až devadesáti nových lokomotiv. Padnou na to miliardy

„To rekonstrukce technické kulturní památky, která nebyla nikdy opravována, může přinést. Změnily se tak i celkové investiční náklady,“ uvedla tisková mluvčí SŽDC Nela Friebová k mostu, který byl do provozu uveden v roce 1850.

Rozdíl mezi celkovými investičními náklady a náklady na realizaci představuje například příprava projektu, archeologický průzum nebo výkupy pozemků. Téměř jednu miliardu korun coby příspěvek už dříve schválila Evropská unie.

Celkem 1120 metrů dlouhý železniční viadukt – nejdelší ve střední Evropě – je součástí připravované trati na letiště. Pro dopravu se znovu otevře prvního června, jelikož zatěžkávací zkoušky, jenž prověřily spolehlivost nosné konstrukce, dopadly úspěšně.

Opravy započaly v létě roku 2017, původně mělo být hotovo loni na podzim. Díky rekonstrukci budou moci vlaky jezdit po mostě až o polovinu rychleji, tedy šedesátikilometrovou rychlosti, a údajně také tišeji.

Podívejte se, jak opravy probíhaly a na vizualizace, jak má vypadat konečný stav:

Poznámka: Původní verze článku byla upravena, za nepřesnost se redakce E15 omlouvá.

Šéf Eximu Nasr: Jsme ve válce. Lidé přesto chtějí ven, zájezdy mohou zdražit až o polovinu
Období prosperity české společnosti právě končí, míní sociolog Jiří Přibáň
"Česká Tesla" hodlá dobýt trh. Prodávat se má začít již letos
Finep chystá rezidenční projekt na Praze 6. U parku Šárka postaví prvních 218 bytů za miliardu

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!